Sprawdzian prowadzony w wytypowanej jednostce wojskowej pokazuje wysokie stawiennictwo żołnierzy rezerwy wzywanych na ćwiczenia – poinformował we wtorek rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Artur Goławski.
Jednostką wybraną przez kontrolerów jest 5. Pułk Chemicznego w Tarnowskich Górach. Rzecznik podkreślił, że w ocenie oficerów Zespołu Kontrolerów DG RSZ wysokie stawiennictwo świadczy też o sprawnym działaniu instytucji odpowiedzialnych za powoływanie rezerwistów - Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Wojskowych Komend Uzupełnień.
Po przybyciu do koszar rezerwiści wypełniają dokumenty niezbędne, by wojsko mogło wypłacić świadczenia pieniężne za każdy dzień ćwiczenia, a także zwrócić koszty dojazdu do jednostki i powrotu do miejsca zamieszkania. Po zakończeniu ćwiczenia każdy z rezerwistów otrzyma zaświadczenie o udziale w szkoleniu, które będzie mógł przedstawić pracodawcy i usprawiedliwić tym samym swoją nieobecność.
Dopełniwszy procedur ewidencyjnych rezerwiści otrzymują mundur, niezbędne wyposażenie i broń, zaś ubrania cywilne trafiają do depozytu. Od początku pobytu w jednostce wojskowej żołnierzom rezerwy przysługuje całodniowe wyżywienie – na pierwszych przybyłych czekało śniadanie.
Na przykładzie jednostki w Tarnowskich Górach wojsko od poniedziałku sprawdza w trybie pilnym stawiennictwo rezerwistów. Według MON ćwiczenie to sposób kontroli gotowości mobilizacyjnej i bojowej i „nie należy go wiązać z bieżącymi wydarzeniami polityczno-militarnymi”.
Ćwiczenie dotyczy ok. 500 rezerwistów; najkrótszy czas na stawienie się w jednostce, jaki może być wpisany w wezwaniu, to cztery godziny.
Poprzednie takie ćwiczenie przeprowadzono siedem lat temu. W latach 2009-12 ci, którzy odeszli do rezerwy, nie byli wzywani na ćwiczenia. Powodem przerwy były zmiany związane z profesjonalizacją. Teraz podobne sprawdziany mają się odbywać cyklicznie w ramach szkolenia rezerw. W ciągu całego roku na ćwiczenia obowiązkowe żołnierzy rezerwy planuje się powołać około 12 tysięcy rezerwistów. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama