Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:06
Reklama KD Market

USA spowolnią wycofywanie żołnierzy z Afganistanu



Na prośbę prezydenta Afganistanu Aszrafa Ghaniego USA utrzymają do końca 2015 r. obecną liczbę 9800 żołnierzy w Afganistanie - poinformował we wtorek prezydent USA Barack Obama. Ale zapewnił, że nie zmienił założenia, iż do końca 2016 r. USA opuszczą ten kraj.

Obama poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z pierwszą oficjalną wizytą w Waszyngtonie nowym prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

"Afganistan pozostaje niebezpiecznym miejscem" - powiedział Obama, uzasadniając swą decyzję o spowolnieniu wycofywania amerykańskich oddziałów z Afganistanu w 2015 roku. Jak dodał, wraz z amerykańskimi dowódcami w Afganistanie doszedł do wniosku, że "warto" na te "kilka miesięcy" pozostawić liczbę wojsk USA w Afganistanie na obecnym poziomie. "Musimy być pewni, że robimy wszystko, co konieczne, by pomóc siłom afgańskim odnieść sukces, tak, byśmy nie musieli wracać" - podkreślił.

Prezydent USA dodał, że tempo wycofywania żołnierzy USA z Afganistanu "zostanie ustalone później w tym roku". Ale jednocześnie zastrzegł, że "nic się nie zmieniło", jeśli chodzi o pierwotny plan, by zakończyć wycofywanie wojsk wraz z końcem roku 2016.

Obowiązujący dotychczas harmonogram zakładał, że liczebność amerykańskich sił w Afganistanie zmniejszy się z obecnych niecałych 10 tys. do 5,6 tys. żołnierzy do końca 2015 roku, a pozostali będą sukcesywnie opuszczać kraj do końca 2016 roku, tak by po 2016 roku liczba amerykańskich żołnierzy ograniczała się do około 1 tys. - 1,5 tys.; będą oni odpowiadać za bezpieczeństwo ambasady USA.

W komunikacie Białego Domu podano, że jeśli chodzi o wycofywanie wojsk amerykańskich z Afganistanu w 2016 roku, "zostanie to ustalone później w 2015 roku, tak aby umożliwić wojskom USA konsolidację w mającej siedzibę w Kabulu ambasadzie USA do końca 2016 roku".

Urzędujący od września prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, który - w przeciwieństwie do swego poprzednika Hamida Karzaja - cieszy się w Waszyngtonie opinią wiarygodnego partnera Stanów Zjednoczonych, poprosił Obamę o spowolnienie wycofywania żołnierzy, wskazując na spodziewaną wiosną eskalację walk z talibami, a także obawy przed rosnącą obecnością w Afganistanie dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS).

Na wspólnej konferencji z Obamą Ghani podziękował żołnierzom amerykańskim za ich poświęcenie podczas wojny w Afganistanie, a także amerykańskim "podatnikom" za finansowanie pomocy dla tego kraju.

"Tragedia nas połączyła, wspólne interesy nas łączą" - powiedział Ghani. Zapewnił, że spowolnienie wycofywania wojsk USA zostanie wykorzystane na lepsze przygotowanie, wyszkolenie i wyposażenie sił afgańskich, tak aby były w stanie wykonywać swą misję.

Obama, którego druga i ostatnia kadencja zakończy się wraz z 2016 rokiem, od początku objęcia urzędu prezydenta USA obiecywał Amerykanom, że zakończy najdłuższą w historii USA, trwająca prawie 14 lat wojnę w Afganistanie.

Ale coraz więcej głosów, w tym ze strony amerykańskich wojskowych oraz republikańskiej opozycji, apeluje do administracji USA o modyfikację dotychczasowego harmonogramu, przekonując, że wymaga tego rosnącą eskalacja przemocy w Afganistanie, a także nieudane jak dotąd rozmowy pokojowe z talibami. Ponadto rosną obawy, że aktywne dotychczas głównie w Syrii i Iraku dżihadystyczne IS może się rozprzestrzenić także na Afganistan.

Po formalnym zakończeniu wraz z końcem 2014 roku misji bojowej USA w Afganistanie pozostające w tym kraju amerykańskie wojska mają głównie dwa zadania - szkolenie, doradztwo i pomoc siłom afgańskim walczącym z talibami oraz prowadzenie operacji antyterrorystycznych. W tę drugą, mniejszą misję zaangażowanych jest około 2 tys. żołnierzy USA.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama