Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 20:08
Reklama KD Market

Analiza DNA pozwala zrekonstruować historyczne migracje ludności

Nowa metoda analizy DNA pozwala ustalić etniczną przynależność zmarłych setki lat temu ludzi, nawet jeśli ich szczątki zachowane są w złym stanie – informują naukowcy na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

DNA zawarte w miazdze zębów stosunkowo najdłużej opiera się rozkładowi, jednak po upływie kilkuset lat naukowcom udawało się odzyskać tylko krótkie fragmenty genetycznego kodu. Nowa metoda pozwala ułożyć te przypadkowe odcinki w dłuższą sekwencję dzięki wykorzystaniu specyficznych dla człowieka cząsteczek RNA.

Amerykańsko-duńska grupa badawcza posłużyła się nową metodą do ustalenia etnicznego pochodzenia trojga czarnych niewolników, których szczątki odnaleziono na karaibskiej wyspie Świętego Marcina.

Pochowani w jednym grobie dwaj mężczyźni i kobieta w wieku od 25 do 40 lat zmarli około roku 1600. Ich szkielety zachowały się w stosunkowo złym stanie za sprawą ciepłego i wilgotnego klimatu wyspy. Wszyscy troje urodzili się w Afryce, na co wskazywało m.in. ich kunsztownie szlifowane uzębienie. Szlifowanie zębów w celach estetycznych jest do dzisiaj często spotykaną praktyką w tradycyjnych społecznościach Afryki.

Jednak dopiero zsekwencjonowanie zawartego w szczątkach zmarłych DNA i porównanie go z genomem dzisiejszych mieszkańców zachodniej Afryki pozwoliło stwierdzić, że jeden z mężczyzn pochodził z plemienia zamieszkującego dzisiejszy Kamerun i należącego do grupy językowej Bantu, a dwie pozostałe osoby pochodziły z terenów dzisiejszej Nigerii lub Ghany.

„Udało nam się ustalić, że choć wszystkie trzy osoby spoczywały w jednym miejscu i prawdopodobnie przybyły na wyspę na jednym statku, to wykazują one genetyczne pokrewieństwo z różnymi ludami Afryki" – wyjaśniła dr Maria Avila-Arcos, jedna ze współautorek publikacji.

Jak dodaje, mówili prawdopodobnie różnymi językami, co utrudniało komunikację. „To z kolei zwraca nam uwagę na dwie rzeczy: dynamikę handlu niewolnikami na terenie Afryki i wpływ, jaki to dramatyczne wymieszanie różnych grup etnicznych musiało mieć na charakter i tożsamość społeczności obu Ameryk” - podsumowuje. (PAP)

fot.Peter Ending/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Targi Edukacja w Kielcach

Targi Edukacja w Kielcach

Kielce, 21.03.2013 . XVIII Targi Edukacyjne Edukacja. (mw/awol) PAP/Micha≥ Walczak

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama