Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 01:27
Reklama KD Market
Reklama

Dzieci i bierny tryb życia

Spędzanie ponad dwóch godzin dziennie przed ekranem - jakimkolwiek: komputera, telewizora czy telefonu komórkowego - zwiększa ryzyko wysokiego ciśnienia krwi u dzieci o 30 procent. Z kolei mniej niż godzina dziennie aktywności fizycznej zwiększa to ryzyko aż o 50 procent.

To rezultat dwuletniego badania, którym objęto 5221 dzieci w wieku od 2 do 10 lat z ośmiu europejskich krajów: Hiszpanii, Niemiec, Węgier, Włoch, Cypru, Estonii, Szwecji i Belgii. Dwa lata później u 110 z każdego tysiąca dzieci zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi. U tych, które każdego dnia siedziały przez ponad dwie godziny, prawdopodobieństwo takiej diagnozy było o 30 proc. wyższe niż u reszty, a u tych, które nie były aktywne fizycznie co najmniej przez godzinę każdego dnia, prawdopodobieństwo to wynosiło 50 procent.

Augusto Cesar F. de Moraes, brazylijski naukowiec, który nadzorował badanie, stwierdził, że wysokie ciśnienie krwi w dzieciństwie i młodości ma ogromny wpływ na rozwój wysokiego ciśnienia krwi w wieku dorosłym, co może powodować poważne problemy kardiologiczne. By uniknąć takiej perspektywy uczeni zalecają, by ograniczać dzieciom czas, jaki spędzają przed ekranami, do maksimum dwóch godzin dziennie, i zapewniać im co najmniej 90 minut ruchu dziennie.

Dorota Feluś

fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama