Rozwój gospodarczy, płaca minimalna, system podatkowy, szczepienia - to tematy podejmowane w piątek podczas kampanii wyborczej przez kandydatów na prezydenta. Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Poznań, kandydat PiS Andrzej Duda - Ostrowiec Świętokrzyski.
W spotkaniu na poznańskim Starym Rynku z prezydentem Komorowskim wzięło udział kilkaset osób. "Dla mnie poparcie poznaniaków i Wielkopolan ma szczególne znaczenie. Nie tylko dlatego, że Poznań jest miastem mojego dzieciństwa, ale to także miasto i region polskiej racjonalności, polskiego umiaru, spokoju i konsekwentnych postaw patriotycznych wyrażających się, kiedy trzeba odwagą, a gdy trzeba - pracą. Bardzo chciałbym, aby te cnoty wielkopolskie upowszechniały się w całej Polsce. One są potrzebne współczesnej ojczyźnie" - powiedział prezydent.
Komorowski spotkał się także z przedstawicielami honorowego komitetu poparcia jego kandydatury w wyborach prezydenckich. W komitecie znalazło się ponad 100 osób ze świata kultury, biznesu, polityki i sportu nie tylko z Poznania, ale z całego województwa.
Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda, który odwiedził woj. świętokrzyskie, przekonywał, że największym wyzwaniem rządzących jest przywrócenie Polski na drogę rozwoju gospodarczego. W Ostrowcu Świętokrzyskim spotkał się ze związkowcami NSZZ "Solidarność" i pracownikami miejscowej huty.
Zdaniem kandydata PiS trzeba prowadzić aktywną politykę gospodarczą, sprzyjającą przedsiębiorczym, tworzącą miejsca pracy, a nie likwidować zakłady, jak – wymienił - uczyniono z przemysłem stoczniowym, a niedawno próbowano zrobić z kopalniami. "Nie ma żadnych wątpliwości - Polska potrzebuje odbudowy gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu poziomu życia obywateli. (...) To nie jest tylko kwestia tego, że nam się dzisiaj źle żyje, ale to przede wszystkim problem tego, że młodzi ludzie dzisiaj mówią, że nie ma dla nich w naszym kraju żadnej perspektywy – i to jest najgroźniejsze" - ocenił polityk PiS.
Anna Grodzka, która chce się ubiegać o fotel prezydenta z ramienia Partii Zieloni, zapowiedziała w Krakowie, że zamierza być prezydentem "działającym na rzecz społeczeństwa". "Do tej pory żaden prezydent nie prowadził aktywnej polityki społecznej" - oceniła. Grodzka powiedziała, że w swoim programie wyborczym zawarła przede wszystkim postanowienie "aktywnego działania".
Zapowiedziała, że jako głowa państwa będzie "proponować inicjatywy prospołeczne i blokować ustawy o charakterze antyspołecznym". Wśród takich działań wymieniła wzmocnienie dialogu społecznego, podniesienie płacy minimalnej i kwoty wolnej od podatku PIT, która obecnie - jak mówiła - jest "skandalicznie niska" (nieco ponad 3 tys. zł). Grodzka chce jej zwiększenia 8-10-krotnie. Opowiada się też za objęciem ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich obywateli oraz produkcją energii z czystych, odnawialnych i rozproszonych źródeł, co ma uniezależnić Polskę od dostawców zewnętrznych.
Inny kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke w Warszawie mówił o szczepieniu dzieci. Ocenił, że zaszczepiona powinna być jedynie część społeczeństwa, ponieważ możliwe skutki uboczne szczepionek są trudne do przewidzenia. Dodał również, że szczepionki mogą być korzystne, ale nie należy zmuszać rodziców do szczepienia, ponieważ to "są ich dzieci, a nie dzieci państwowe".
Dyskusja o szczepieniach rozwinęła się po informacjach, że w tym roku w Polsce zarejestrowano 6 przypadków zachorowań na odrę. Z danych ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH wynika, że choć wyszczepialność w Polsce jest bardzo wysoka i wynosi ok. 98 proc., jednak corocznie zwiększa się liczba rodziców odmawiających szczepienia dzieci. W 2013 r. złożono 7,2 tys. odmów, a w 2014 r. było ich 12,7 tys. Tymczasem, według ekspertów, szczepienia są jedyną skuteczną bronią w walce z odrą.
Obrona suwerenności gospodarczej, finansowej i politycznej Polski - to cel jaki stawia sobie kandydat na prezydenta Włodzimierz Korab-Karpowicz, który w piątek zainaugurował swoją kampanię wyborczą. Korab-Karpowicz jest filozofem, historykiem myśli politycznej, politologiem, był wiceprezydentem Gdańska (1991-1992). Jak mówił na konferencji prasowej, do kandydowania skłoniło go poparcie, jakiego udzieliło mu środowisko Sejmu Walnego Konfederacji Niepołomickiej - oddolnej inicjatywy powracającej do tradycji samorządnościowych dawnej Polski oraz Ruch Oburzonych.
Kandydat powiedział, że będzie działał na rzecz usprawnienia wymiaru sprawiedliwości, wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, uszczelnienia systemu podatkowego. Zapowiedział poparcie dla krzewienia polskich tradycji samorządnościowych, obrony ludzi ubogich, rozwoju polskiego przemysłu i rolnictwa.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.
Oprócz ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, mają startować m.in.: Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Janusz Korwin Mikke (ugrupowanie KORWiN), Anna Grodzka (Zieloni), Wanda Nowicka (z poparciem Unii Pracy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), muzyk Paweł Kukiz i Waldemar Deska (Partia Libertariańska). (PAP)
fot. Tomasz Gzell/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Wybory prezydenckie/ Rozwój gospodarczy, płaca minimalna - tematami kampanii
- 03/06/2015 07:40 PM
Reklama