Ok. 250-300 miliardów dolarów rocznie traci światowa gospodarka na skutek katastrof naturalnych - wynika z opublikowanego w czwartek raportu ONZ. Szef ONZ Ban Ki Mun przestrzegł, że zagrożenie klęskami żywiołowymi rośnie wraz z postępowaniem zmian klimatu.
Autorzy raportu sporządzonego przez biuro Międzynarodowej Strategii ds. Redukcji Zagrożeń Naturalnych (UNISDR) szacują, że inwestowanie 6 mld dolarów rocznie w strategie redukujące ryzyko zagrożenia zapobiegłoby szkodom dla gospodarki, szacowanym na średnio 360 mld dolarów rocznie przez najbliższe 15 lat.
"Ten raport to sygnał dla krajów, by aktywniej inwestowały w inteligentne rozwiązania w celu zwiększenia odporności na klęski żywiołowe" - powiedziała przedstawicielka ONZ Margareta Wahlstrom. Takie strategie będą głównym tematem światowego szczytu ONZ poświęconego redukcji zagrożenia klęskami żywiołowymi, który odbędzie się 14-18 marca w japońskim Sendai.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaznaczył, że "świat doświadcza coraz częstszych i bardziej intensywnych katastrof naturalnych". "Igramy z ogniem. Zachodzi bardzo realne prawdopodobieństwo, że napędzane zmianami klimatu zagrożenie katastrofami naturalnymi osiągnie punkt krytyczny, po którym wysiłek i środki potrzebne do zmniejszenia ryzyka przewyższą możliwości przyszłych pokoleń" - powiedział.
Katastrofy naturalne utrudniają rządom dostarczanie podstawowych usług, pochłaniają pieniądze na pilnie potrzebną infrastrukturę, uszczuplają dochody ludności i liczbę miejsc pracy - podkreślił Ban.
Główny autor raportu Andrew Maskrey zauważył, że powodowane klęskami żywiołowymi straty gospodarcze "rosną stale od kilkudziesięciu lat".
Podkreślił, że rządy co roku muszą przeznaczać średnio 314 mld dolarów na pokrycie strat wywołanych tylko trzęsieniami ziemi, tsunami, burzami tropikalnymi i wylewaniem rzek. Straty powodowane wyłącznie przez burze tropikalne w wyspiarskich państewkach Karaibów z powodu zmian klimatu wzrosną do 1,4 mld dolarów rocznie do 2050 r. - dodał Maskrey.(PAP)
fot.National Weather Service Central Illinois/Wikipedia
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama