Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 18:16
Reklama KD Market
Reklama

Palestyńczycy zaskarżą Izrael w Międzynarodowym Trybunale Karnym

Palestyńczycy złożą 1 kwietnia skargę na Izrael w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK) w związku z ostatnią izraelską ofensywą w Strefie Gazy - powiedział w poniedziałek agencji AFP przedstawiciel Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Mohammed Sztajeh.

"Jednym z naszych najważniejszych kolejnych posunięć będzie złożenie skargi na Izrael w MTK w związku z ostatnią wojną (latem ub. roku) oraz kolonizacją Strefy Gazy" - powiedział Sztajeh.

Palestyńczycy uruchomili związane z tą skargą procedury w połowie stycznia, ogłaszając, że zaskarżą izraelskich przywódców o "zbrodnie wojenne" - pisze AFP.

Prokurator MTK oznajmił wówczas, że wszczyna wstępne dochodzenie, by ustalić, czy istnieją "racjonalne podstawy" do otwarcia dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni popełnionych latem na terytoriach okupowanych przez Izrael.

Palestyńczycy utrzymują, że zebrali już stosowny materiał dowodowy; liczą też na to, że wyniki śledztwa, jakie w tej sprawie prowadzi ONZ okażą się dla nich pomyślne - wyjaśnia francuska agencja.

W grudniu 2014 roku Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła złożony przez Jordanię w imieniu Palestyńczyków projekt rezolucji wzywającej między innymi do zakończenia do końca 2017 roku izraelskiej okupacji palestyńskich terytoriów. Palestyńczycy podjęli wtedy działania, by przystąpić do MTK, co otworzy drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Izrael na początku stycznia zamroził transfer wpływów podatkowych i celnych dla Palestyńczyków w reakcji na przekazanie przez nich dokumentów w sprawie przyłączenia się do MTK. Według przedstawiciela władz Autonomii Palestyńskiej Nabila Szata wstrzymane środki wynoszą obecnie łącznie około 280 mln dolarów.

Środki te, pochodzące z wpływów podatkowych i celnych, zbierane są przez Izrael w imieniu Autonomii Palestyńskiej i mają być przeznaczane na wypłaty uposażeń dla pracowników wszystkich szczebli palestyńskiej administracji, poczynając od rządu. Wpływy te stanowią ok. 70 proc. palestyńskiego budżetu. Wstrzymanie ich wypłaty zmusiło władze palestyńskie do zaciągania pożyczek w bankach i wypłacania jedynie części pensji pracownikom państwowej administracji.(PAP)

fot.Monammed Saber/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama