Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 04:24
Reklama KD Market

Postęp w rozmowach USA-Kuba w Waszyngtonie

Druga runda negocjacji w sprawie normalizacji po ponad 50 latach stosunków USA-Kuba przyniosła znaczny postęp - poinformowali w piątek w Waszyngtonie po zakończeniu spotkania przedstawiciele obu stron.

Asystent sekretarza stanu USA ds. Zachodniej Półkuli Roberta Jacobson powiedziała, że prawdopodobnie do kwietnia zostaną otwarte ambasady - USA w Hawanie i Kuby w Waszyngtonie.

"Udało nam się osiągnąć znaczny postęp w negocjacjach, choć jeszcze pozostały poważne różnice" - stwierdziła Jacobson.

"To było dobre spotkanie. Zrobiliśmy spory postęp" - oświadczyła szefowa departamentu ds. USA w kubańskim MSZ Josefina Vidal.

Administracja prezydenta Baracka Obamy liczy na to, że uda się otworzyć ambasady w Hawanie i Waszyngtonie przed rozpoczęciem kwietniowego szczytu przywódców Ameryki Północnej i Łacińskiej, w którym udział wezmą Obama i prezydent Kuby Raul Castro.

Rozmowy dyplomatyczne rozpoczęły się 21 stycznia w Hawanie; pierwsza tura negocjacji poświęcona była przeglądowi przepisów regulujących imigrację.

Jak komentowała wówczas agencja AP, poważnym utrudnieniem w tych negocjacjach jest nastawienie kubańskiego rządu, który wprawdzie bardzo potrzebuje amerykańskich pieniędzy, by ratować gospodarkę, ale obawia się, że dalekosiężnym celem prezydenta Obamy jest odsunięcie od władzy Raula Castro i skłonienie Hawany do wdrożenia demokratycznych reform.

Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA 17 grudnia i zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

W ramach pierwszych przyjaznych gestów władze kubańskie uwolniły 53 więźniów politycznych; ich uwolnienie USA postawiły jako jeden z warunków odwilży w relacjach z Hawaną. (PAP)

fot.Jim Lo Scalzo/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama