Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:20
Reklama KD Market
Reklama

Wywiad: cyberzagrożenie ze strony Rosji poważniejsze niż sądzono

USA skorygowały w górę swą ocenę rozmiarów cyberzagrożenia ze strony Rosji - oświadczył w czwartek dyrektor wywiadu państwowego James Clapper, przedstawiając coroczną wywiadowczą ocenę niebezpieczeństw, w obliczu których stoi kraj.

"Choć nie mogę tutaj wchodzić w szczegóły, rosyjskie cyberzagrożenie jest poważniejsze niż wcześniej ocenialiśmy" - powiedział Clapper na forum komisji sił zbrojnych Senatu.

Tak jak w podobnych raportach z lat ubiegłych, agencje wywiadowcze USA ponownie uznały cyberataki za największe zagrożenie dla państwa, wyprzedzające pod tym względem terroryzm. Jak wskazał Clapper, sabotażyści, szpiedzy i złodzieje nasilają swe ataki przeciwko podatnej na nie amerykańskiej infrastrukturze internetowej, uszczuplając wraz z upływem czasu dobrobyt i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Jeśli istnieje jakaś pozytywna wiadomość, to taka, że katastrofalna destrukcja infrastruktury wydaje się nieprawdopodobna - zaznaczył dyrektor wywiadu państwowego.

"Cyberzagrożenia dla państwowych i gospodarczych interesów USA zwiększają się pod względem częstotliwości, skali, wyrafinowania i powagi następstw. Zamiast scenariusza +cybernetycznego Armageddonu+, który obezwładniłby infrastrukturę USA, wyobrażamy sobie coś innego. Przewidujemy wciąż nowe serie cyberataków na skalę niewielką do umiarkowanej ze strony różnych źródeł, co zaowocuje skumulowanymi kosztami dla konkurencyjności gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego USA" - głosi przedstawiony przez Clappera dokument.

Jako państwa, z których strony istnieje największe zagrożenie cyberatakami, raport wymienia Rosję, Chiny, Iran i Koreę Północną. Dotąd tradycyjnie listę tę otwierały Chiny, ale w tym roku po raz pierwszy zastąpiła je na pierwszym miejscu Rosja. (PAP)

fot.Michael Reynolds/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama