Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 22:29
Reklama KD Market

We wtorek 24 lutego wybieramy burmistrza i radnych

Już w najbliższy wtorek 24 lutego w Chicago odbędą się  wybory municypalne − na urzędy miejskie. Najważniejsze decyzje dotyczące życia codziennego chicagowian, m.in. podatków, szkół, parków, sklepów, zapadają  na najniższym szczeblu władz lokalnych, a więc w radzie miasta, w biurach radnych i burmistrza. Poprzez udział w wyborach możemy mieć wpływ na decyzje władz, podejmowane w kwestiach żywotnych dla wszystkich mieszkańców. Nie  powinniśmy być tylko biernymi obserwatorami.

Wybory to jeden z elementów demokracji, w której mamy przywilej uczestniczyć. Niestety, ciągle zbyt często dobrowolnie z niego rezygnujemy i po prostu nie  głosujemy. Tymczasem  wybór burmistrza i radnych, którzy przez najbliższe cztery lata będą wpływać  m.in. na t,o ile zostanie nam w kieszeni, nie powinien być nam obojętny. Przybliżamy naszym Czytelnikom sylwetki wybranych kandydatów licząc, że skorzystają z tej wiedzy w najbliższy wtorek.


/a> Sondaż "Chicago Tribune"


Kto będzie burmistrzem?

Zdecydowanym faworytem wyścigu jest urzędujący włodarz miasta Rahm Emanuel, były kongresman, były szef personelu w Białym Domu i były bankier inwestycyjny. Zmierzy się on z czterema rywalami: z mającym meksykańskie pochodzenie Jesusem "Chuy" Garcią, komisarzem Rady Powiatu Cook, z zawodu urbanistą, z Robertem "Bobem" Fiorettim, radnym włosko-polskiego dochodzenia, który jest adwokatem, a także z dwoma Afroamerykanami − biznesmenem Willie Wilsonem i Williamem "Dock" Wallsem, działaczem społecznym i politycznym, z wykształcenia prawnikiem. Emanuel od dawna prowadzi w sondażach, ale jego przewaga może być zbyt mała, by wygrał wybory w pierwszej turze.

Czy Emanuel uniknie dogrywki?

W najnowszym sondażu "Chicago Tribune" Rahm Emanuel prowadzi przed czterema rywalami przewagą 45 procent. To trochę większa przewaga niż we wcześniejszych badanich opinii publicznej, ale  wciąż niewystarczająca, by mógł odnieść zwycięstwo  w pierwszej turze wyborów. Dogrywki mógłby Emanuel uniknąć uzyskując ponad 50 procent głosów. Na drugim miejscu w sondażu uplasował się Jesus "Chuy" Garcia − 20 proc., na trzecim Robert "Bob" Fioretti i Willie Wilson − 7 proc.  i na czwartym William "Dock" Walls.

Mocnym atutem Emanuela jest  poparcie głównych chicagowskich gazet i miażdżący rywali fundusz wyborczy, przekraczający 30 mln dol. i pozwalający na zakup reklam telewizyjnych, w których prezentowane są osiągnięcia burmistrza.   Emanuel za swe najważniejsze dokonania uważa: przedłużenie dnia nauki w szkołach publicznych, wprowadzenie całego dnia zajęć do wszystkich przedszkoli, udostępnienie bezpłatnych studiów w kolegiach miejskich najlepszym absolwentom liceów publicznych oraz kształcenia zawodowego dla studentów kolegiów, dzięki czemu uzyskują zatrudnienie zaraz po ukończeniu studiów. Emanuel jest też dumny ze stopniowej podwyżki minimalnej płacy oraz z nakłonienia wielu firm do przeniesienia swych siedzib i miejsc pracy do Chicago, a także z powstania supermarketów spożywczych w południowych rejonach miasta, określanych jako "pustynie żywnościowe".

Przez rywali krytykowany jest Emanuel m.in. za jednorazowe zamknięcie 50 szkół publicznych i podporządkowaną mu radę szkolną, za wysokie wskaźniki przestępczości i niedostateczną liczbę patroli policyjnych, a także za zaniedbanie ekonomiczne południowych rejonów miasta oraz za kamery i radary na ulicach, które fotografują kierowców naruszających przepisy.

Garcia i Fioretti, uważają, że kamery powinny być zlikwidowane, bo ich głównym celem jest nabijanie kasy miasta i żerowanie na najuboższych chicagowianach.


Zdaniem Fiorettiego i Garcii  najważniejsze jest utrzymanie bezpieczeństwa w mieście. Dlatego postulują przyjęcie do pracy w policji  co najmniej  tysiąca funkcjonariuszy, by zasilili patrole zmotoryzowane i piesze na ulicach. Garcia obiecuje też reaktywowanie programu współpracy policji z mieszkańcami (ang. community policing), a Fioretti - zwiększenie kontroli broni palnej za pomocą odpowiednich przepisów.

Garcia, jako ekspert w dziedzinie urbanistyki, jest zaniepokojony nierównomiernym rozwojem Chicago;  jednym z jego priorytetów będzie strategiczne inwestowanie w podupadłe gospodarczo dzielnice. Problemy finansowe miasta chciałby rozwiązać przy pomocy miejskich funduszy inwestycyjnych pochodzących z podatku od nieruchomości, które określane są jako TIFs (ang. Tax Increment Financing,TIF).

Natomiast Fioretti widzi potrzebę uzyskania nowych dochodów poprzez np. wprowadzenie podatku od transakcji finansowych na lokalnych giełdach lub pobieranie podatku od mieszkańców przedmieść, którzy pracują w Wietrznym Mieście.

Zarówno Fioretti jak i Garcia opowiadają się za inwestowaniem w szkoły publiczne, by oferowały edukację na wysokim poziomie. Zdaniem obydwu polityków, obecna rada szkolna mianowana przez burmistrza Emanuela nie spełnia dobrze swego zadania, ponieważ jest całkowicie podporządkowana burmistrzowi. Według tych polityków, członkowie rady szkolnej powinni być wybierani metodą demokratycznej elekcji.

Do rady miasta

W wyborach na radnych liczy się naprawdę każdy głos. Wiedzą o tym dobrze kandydaci, którzy od kilku miesięcy zabiegają o poparcie Polonii uczestnicząc w organizowanych przez nią mityngach oraz spotykając  się z przywódcami polonijnych organizacji. W poprzednich wyborach, w okręgach miejskich 23. i 45. , w  których mieszkają i głosują Polacy, kandydaci przegrali niewielką różnicą głosów. John Garrido przegrał z Johnem Areną w 45. okręgu zaledwie 30 głosami, Anna Góral z Michaelem Zalewskim w 23. okręgu − różnicą 270 głosów. W okręgach 45. i 23, gdzie mieszka spora liczba naszych rodaków, toczy się zacięty bój o urząd radnego. Oto wybrane okręgi miejskie (ang. ward), w których wyborcy polskiego pochodzenia będą głosować na radnych.

W 10. okręgu, w południowej części Chicago, wśród siedmiu kandydatów do rady miasta jest aktualny radny John Pope oraz Susan Sadlowski Garza, doradca pedagogiczny w szkole podstawowej, działaczka związku zawodowego nauczycieli Chicago Teachers Union, działaczka społeczna.  Pozostali kandydaci to: Richard L. Martinez Jr.Frank J. CoronaSamantha M. WebbOlga Bautista i Juan B. Huizar. 10. okręg obejmuje dzielnice: Calumet Heights, East Side, Hegewisch, South Chicago i South Deering.

W 11. okręgu, na południu miasta, po raz drugi o urząd radnego ubiega się John Kozlar, młody prawnik, działacz społeczny i sportowy, który ma dwoje konkurentów: Patricka Daley Thompsona, krewnego byłego burmistrza, członka zarządu Wydziału Gospodarki Wodnej i Maureen Sullivan, biznesmenkę, działaczkę społeczną. 11 okręg jest jednym z niewielu, który nie uległ zmianie w rezultacie wykreślania nowej mapy administracyjnej miasta. Obejmuje dzielnicę Bridgeport, stanowiącą bastion polityczny rodziny Daley'ch.

W 23. okręgu na południowym-zachodzie miasta oprócz radnego Mike'a Zalewskiego i Anny Góral,  biznesmenki, absolwentki amerykańskich uniwersytetów, o palmę pierwszeństwa ubiega się Martin Arteaga, politolog, pracownik biura kongresmena. Po ostatniej zmianie mapy administracyjnej miasta w granicach 23. okręgu znalazły się dzielnice, w których dominuje ludność latynoska. Okręg w dalszym ciągu obejmuje lotnisko Midway.

W 31. okręgu w  północno- zachodniej części miasta  o reelekcję ubiega się urzędujący radny Ray Suarez. Pozostali kandydaci to: Sean C. Starr, adwokat i nauczyciel, Irma Cornier, pracownica agencji socjalnej i Milagros "MiIlly" Santiago, działaczka społeczna, z zawodu dziennikarka. 31. okręg obejmuje  Albany Park, Avondale, Belmont-Cragin, Hermosa, Irving Park, Kelvyn Park i Logan Square. 

W 33. okręgu, w  północno- zachodniej części miasta, radna Deborah Mell  zmierzy się z bieznesmenką Annisą Wanat  i Timem Meegan, nauczycielem szkoły średniej. 33. okręg obejmuje fragmenty dzielnic: Albany Park, Avondale oraz Irving Park.

W 32. okręgu miejskim zdecydowanym faworytem jest radny polskiego pochodzenia Scott Waguespack, z zawodu prawnik. Jego rywalką wyborczą jest Elise Doody-Jones, właścicielka małej firmy. 32. okręg obejmuje fragmenty następujących dzielnic: Bucktown, Wicker Park, Lakeview, Lincoln Park, Pulaski Park, Roscoe Village, Hamlin Park, Ukrainian Village  i East Village.

W 35. okręgu, w północno-zachodniej części miasta, urzędujący radny Rey Colon i Carlos Ramirez-Rosa, politolog, który niedawno pracował w Koalicji Imigrantów i Uchodźców (ICIR). 35. okręg obejmuje część Jackowa, Logan Square, Albany Park, Avondale, Hermosa i Irving Park. 

W 36. okręgu,w północno-zachodniej części miasta, o urząd radnego ubiegają się biznesmeni Christopher M. Vittorio  Gilbert Villegas, bibliotekarz Alonso Zaragoza oraz Omar Aquino, były pracownik biura kongresmanki  Tammy Duckworth. 36. okręg obejmuje fragmenty dzielnic: Albany Park, Avondale, Hermosa, Irving Park and Logan Square.  Dotychczasowy radny 36. okręgu Nicholas Sposato kandyduje w 38. po wprowadzeniu nowej mapy administracyjnej miasta.

W 38. okręgu, na północnym-zachodzie, gdzie o reelekcję nie ubiega się obecny radny Tim Cullerton, chce go zastąpić Nicholas Sposato, radny 36. okręgu, emerytowany strażak chicagowski . Wśród siedmiu kandydatów jest dwóch dwóch o polskich nazwiskach: Jerry Paszek i Michael Duda. Paszek, to oficer policji dystryktu lasów powiatu Cook, syn polskich imigrantów,  członek Związku Narodowego Polskiego. Duda jest emerytowanym pracownikiem administracji miasta. Pozostali kandydaci to: Carmen Hernandez, pracownica wodociągów miejskich,  pośrednik sprzedaży nieruchomości Tom Caravette,  doradca w radzie miasta Belinda Cadiz i  Heather Sattler, pracownica organizacji charytywnej. 38. okręg obejmuje częściowo dzielnice Dunning, O’Hare i Portage Park.

W 39. okręgu, na północnym-zachodzie miasta, o ponowny wybór ubiega się radna Margaret Laurino. Jej kontrkandydatami są:  Robert Murphy, założyciel organizacji walczącej z hałasem emitowanym przez lotnisko O’Hare  i  Joseph Joe  Laiacona, informatyk, emerytowany pedagog. 39. okręg obejmuje fragmenty  dzielnic: Sauganash, Edgebrook, Forest Glen i Albany Park.

W 40. okręgu na północy miasta o reelekcję ubiega się  radny Patrick O’Connor , który zmierzy się z  Dianne Daleiden, z zawodu nauczycielką. 40. okręg obejmuje fragmenty dzielnic: Edgewater, Ravenswood i Rogers Park.

W 41 okręgu, na północnym-zachodzie miasta, radna Mary O’Connor zmierzy się z właścicielem sklepu Joe Lomanto i strażakiem Anthony'm V. Napolitano41. okręg obejmuje częściowo dzielnice: Norwood Park, Edgebrook, Edison Park, Oriole Park i lotnisko O’Hare .

W 45. okręgu, na północnym-zachodzie miasta, radny John Arena i John Garrido, porucznik policji chicagowskiej i prawnik, którego żona jest Polką, ponownie zabiegają o poparcie Polonii. W wyścigu  w 45. okręgu jest jeszcze dwoje mniej znanych kandydatów − Michelle R. Baert działaczka społeczna i filantropka i Michael S. Diaz, prawnik. 45. okręg obejmuje m.in: Jefferson Park, Gladstone, Forest Glen, Edgebrook i Portage Park.

Uwaga! Sprawdź, w którym okręgu miejskim mieszkasz (ang. ward) telefonując po polsku pod numer: (312) 223-0823 lub odwiedzając witrynę :www.chicagoelections.com

Wygrywają walkowerem

Warto dodać, że wybory na skarbnika i sekretarza miejskiego wygrywają walkowerem osoby, które sprawują obydwa urzędy. Ani sekretarz Susana Mendoza, ani skarbnik Kurt A. Summers nie mają w wyborach opozycji.

Kontrkandydatów nie mają też następujący radni: George Cardenas - 12. okręg, Marty Quinn - 13. okręg, Edward Burke -14. okręg, Ariel Reboyras -30. okręg, Brendan Reilly - 42. okręg i Harry Osterman - 48. okręg.

Informacje dla wyborców

We wtorek 24 lutego lokale wyborcze czynne będą od 6.00 do 19.00. Wyborcy muszą głosować tylko w tych placówkach, do których  zostali przypisani. Adresy lokali wyborczych oraz informacje dotyczące procedur wyborczych można uzyskać  pod numerami telefonów: (312) 269-7900 (tty (312)269-0027 dla osób niedosłyszących), po polsku (312) 223-0823 lub sprawdzić na witrynie internetowej Chicagowskiej Rady Wyborczej. Oto link: http://www.chicagoelections.com/en/home.html

Przypominamy, że w dniu wyborów, we wtorek 24 lutego, nie można się zarejestrować do głosowania tak jak to było możliwe w listopadowych wyborach w zeszłym roku.

Alicja Otap


redakcja@zwiazkowy. com

fot._vikram/Flickr/Wikipedia/archbob/pixabay.com



Kandydaci, którzy spotkali się z KPA i ZNP

Duża grupa kandydatów zabiegała o głosy polskiej społeczności podczas spotkań z zarządem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego w siedzibie ZNP w Chicago. Wizytę w KPA i ZNP złożyli m.in. :

Jesus "Chuy" Garcia - kandydat na burmistrza

Regner "Ray" Suarez - radny 31. okręgu ubiegający się o reelekcję

Milagros "Milly" Santiago - kandydatka na radną 31. okręgu

Omar Aquino - kandydat na radnego 36. okręgu

Gilbert Villegas - kandydat na radnego 36. okręgu

Luis Arroyo - poseł stanowy popierający Villegasa

Jerry Paszek - kandydat na radnego 38. okręgu

Margaret Laurino - radna 39. okręgu ubiegająca się o reelekcję

Robert Murphy - kandydat na radnego 39. okręgu

Patrick J. O’Connor - radny 40. okręgu ubiegający się o reelekcję

John S. Arena - radny 45. okręgu ubiegający się o reelekcję

John Garrido - kandydat na radnego 45. okręgu

W forum kandydatów KPA-IL w siedzibie ZNP udział wzięli:

Robert "Bob" Fioretti - kandydat na burmistrza

Nicholas Sposato  - kandydat na radnego 38. okręgu

Anna Góral - kandydatka na radną 23. okręgu

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama