W ramach II Polonijnego Kongresu Rodziny, który potrwa w Chicago do 15 lutego, w wielu polonijnych parafiach odbywa się cykl nabożeństw, rekolekcji, warsztatów terapeutycznych, spotkań z psychologami oraz z praktykami i teoretykami szeroko pojętej tematyki rodziny, małżeństwa i wychowania dzieci. Uroczysta inauguracja inicjatywy, której patronuje arcybiskup Blase Cupich, odbyła się 7 lutego w Jezuickim Ośrodku Milenijnym.
Podczas inauguracyjnego nabożeństwa biskup Andrzej Wypych odczytał list pasterski arcybiskupa Cupicha skierowany do uczestników II Polonijnego Kongresu Rodziny, zorganizowanego przez Fundację Silna Rodzina, wspólnotę działającą przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago.
Arcybiskup Cupich przekazał uczestnikom Kongresu duszpasterskie błogosławieństwo podkreślając wielkie znaczenie rodziny katolickiej w wychowaniu młodego pokolenia. Metropolita Archidiecezji Chicagowskiej wskazał w swoim w liście na rolę, jaką w stosunku do dzieci mają rodzice, gdyż to oni są pierwszymi, którzy poprzez wychowanie w wierze zaszczepiają dzieciom zasady zdrowej samodzielności w życiu.
Do rodzicielskiej roli przekazywania młodym najważniejszych wartości chrześcijańskich, jakimi są miłość, wzajemne zaufanie i wiara w Boga, odniósł się także biskup Andrzej Wypych podkreślając, że zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach pojawiają się różne, nietradycyjne modele rodziny. Dlatego, według duchownego, rodzice powinni dokładać wszelkich starań, aby pielęgnować model funkcjonowania rodziny chrześcijańskiej, opartej na związku kobiety i mężczyzny, miłości do Boga oraz ich wzajemnej miłości i szacunku oraz troskliwości w wychowaniu dzieci.
Do tematu małżeństwa i rodziny w wygłoszonym kazaniu odniósł się rekolekcjonista ks. dr Marek Dziewiecki mówiąc, że małżeństwo i rodzina powinno być miejscem raju na ziemi.
– Tam, gdzie małżonkowie kochają siebie nawzajem, gdzie z miłością przyjmują dzieci, gdzie te dzieci solidnie wychowują, gdzie korzystają z eucharystii, sakramentów, rekolekcji, to jest to kawałek raju na ziemi – powiedział krajowy duszpasterz powołań kapłańskich.
Podczas inauguracyjnej konferencji, która po nabożeństwie odbyła się w auli Jana Pawła II w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, ks. Paweł Bandurski mówił o zagrożeniach, które w obecnej dobie mają wpływ na jedność małżeństwa i rodziny. Ojciec Bandurski, przełożony księży chrystusowców w Ameryce Północnej wskazał na zawiedzione nadzieje oraz brak umiejętności trwania w związku, które przyrównał do ucieczki apostołów z miejsca ukrzyżowania Jezusa, którego bardzo kochali.
Rozważaniami na temat szczęścia w małżeństwie podczas niedzielnej mszy świętej w JOM podzielił się inicjator konferencji ks. Jerzy Karpiński. – Szczęśliwy jestem wtedy, kiedy w związku nie ma zła i grzechu, gdy nic nie zakłóca ustalonego porządku i gdy jest Boże błogosławieństwo, wypełnienie przysięgi małżeńskiej i deklaracja: będę z tobą rozmawiał – stwierdził o. Jerzy.
W ramach II Polonijnego Kongresu Rodziny prowadzone są różnego rodzaju seminaria i spotkania. Wśród prelegentów − oprócz wyżej wspomnianych − są również: ks. Marian Pokrywka, profesor teologii moralnej na KUL-u, świecki duszpasterz małżeństw Jacek Pulikowski, o. Tomasz Dzida, psycholog Małgorzata Olczak, ginekolog Robert Lawler, dziennikarka Sheila Liaugminas i diakon Chuck Thompson.
W ostatnim dniu trwania inicjatywy 15 lutego zaplanowano nauki i spotkania w kilku polonijnych kościołach: JOM, św. Ferdynanda, św. Cyryla i Metodego, św. Alberta, św. Tomasza Becketta, św. Brunona i w Bazylice św. Jacka, gdzie o godz. 15.00 odprawione zostanie nabożeństwo dziękczynne kończące kilkudniowy cykl spotkań. Swój udział zapowiedział kardynał Francis George. Ostatnim punktem programu konferencji będzie koncert piosenkarki Wioli Brzezińskiej.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP