Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 14:36
Reklama KD Market

Trybunał w Hadze: Serbia i Chorwacja nie dopuściły się zbrodni ludobójstwa

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze orzekł we wtorek, że ani Serbia, ani Chorwacja nie dopuściły się względem siebie zbrodni ludobójstwa podczas wojny na Bałkanach w latach 90. XX w. Decyzja trybunału ma charakter ostateczny.

Sędziowie MTS - stosunkiem głosów 15 do dwóch - zdecydowali, że Serbia nie dokonała ludobójstwa na Chorwatach, natomiast jednogłośnie orzekli, że Chorwacja nie dopuściła się tej samej zbrodni na Serbach.

"Chorwacja nie zdołała dowieść swoich twierdzeń, według których popełniono ludobójstwo" - oświadczył prezes Trybunału Peter Tomka w czasie publicznego ogłoszenia werdyktu w Hadze.

Sędziowie uznali także, że Chorwacja nie popełniła ludobójstwa na ludności serbskiej w czasie ofensywy sił chorwackich w 1995 roku, która miała doprowadzić do odzyskania zajętych wcześniej przez Serbów terytoriów.

Prezes Trybunał Peter Tomka powiedział, że obie strony popełniły wiele zbrodni w czasie konfliktu, ale wobec żadnej ze stron nie dowiedziono zamiaru popełnienia ludobójstwa, przez "zniszczenie całej ludności lub jej części". Trybunał nie użył w tym przypadku pojęcia zbrodni wojennych.

Zaapelował też do stron o podjęcie wysiłku na rzecz pojednania.

"Sąd zachęca strony do kontynuowania współpracy w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie zagwarantowania zadośćuczynienia dla ofiar i zapewnienia pokoju i stabilizacji w regionie" - podkreślił Tomka.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że wtorkowy wyrok nie jest zaskoczeniem, ponieważ inny haski międzynarodowy trybunał, zajmujący się tylko wojną w byłej Jugosławii, nigdy nie oskarżył Serba, ani Chorwata o ludobójstwo popełnione na terytorium Serbii lub Chorwacji.

Oba kraje zapowiedziały wcześniej, że podporządkują się decyzji MTS.

MTS orzekł w 2008 roku, że ma kompetencje do rozpatrzenia pozwu Chorwacji przeciw Serbii, którą Zagrzeb oskarżył o ludobójstwo podczas wojen bałkańskich w latach 1991-1995. Chorwacja przygotowała pozew w 1999 roku twierdząc, że serbskie ataki i czystki etniczne, w następstwie których zginęło bądź wysiedlono tysiące Chorwatów, były formą ludobójstwa. Belgrad kwestionował kompetencje MTS do rozpatrywania tej sprawy.

Po tej decyzji Serbia złożyła własny pozew w MTS przeciwko Chorwacji. Według Belgradu Chorwacja dopuściła się ludobójstwa na ludności serbskiej w czasie ofensywy sił chorwackich w 1995 roku. Pod koniec wojny w Chorwacji siły tego kraju rozpoczęły operację "Burza" w celu odzyskania regionu Krajiny, będącego od 1991 roku w rękach separatystów serbskich. Podczas tej ofensywy ucierpiały setki Serbów, a prawie 200 tysięcy Serbów z Krajiny uciekło z Chorwacji. Wojna w Chorwacji kosztowała życie ok. 20 tys. ludzi. (PAP)

fot.Antonio Bat/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Afghan security forces seize huge quantity of drugs.

Afghan security forces seize huge quantity of drugs.

epa04601813 Afghan police inspect packs of drugs which were confiscated during an operation against smugglers who were trying to transport them to neighboring Iran, in Herat, Afghanistan 03 February 2015. EPA/JALIL REZAYEE

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama