¾ funta dyni piżmowej obranej i pokrojonej w kostkę (około 1 cm; ang. butternut squash)
4 łyżki oliwy z oliwek
1 litr bulionu warzywnego (ang. vegetable stock)
szczypta szafranu (0,1 grama)
1 szklanka (250 ml) wytrawnego białego wina
1 średnia biała cebula pokrojona w drobną kostkę
1 i 1/3 kubka (320 g) białego ryżu
1 gałązka świeżego rozmarynu (ang. rosemary), listki należy oberwać i drobno posiekać
2 łyżki zimnego masła
ser parmezan do posypania
sól i pieprz
4 porcje | Koszt: 2–3 dol. od porcji | Czas przygotowania: 40 minut
W moim rodzinnym domu risotto oznaczało ryż na słodko zapiekany w brytfannie z jabłkami i cynamonem. Dopiero w USA przekonałem się na jak wiele smakowitych sposobów można przyrządzić prosty biały ryż. Od sushi po smakowity budyń ryżowy. Nie ukrywam, że nadal wspominam z sentymentem ten smak przypieczonego ryżu z jabłkami i cynamonem – mimo że ostatni raz próbowałem go ponad 25 lat temu. Risotto jest jedną z najpopularniejszych włoskich potraw; przygotowywane na winie, maśle, z cebulą i innymi dodatkami. Często podawane jako danie wstępne do cięższego obiadu z mięsem lub bogatego w sosy.
Przygotowanie dzisiejszego dania zaczynamy od rozgotowania dyni piżmowej. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i wrzucamy dynię. Podlewamy odrobiną wody, ponieważ sama dynia nie ma wiele soku. Ten krok powinien nam zająć jakieś 16–20 minut, a finał powinien być taki, że dynia będzie bardzo miękka, ale nie będzie się rozpadać. Po otrzymaniu odpowiedniej miękkości odstawiamy dynię na talerz i przyprawiamy odrobiną soli i pieprzu. Na patelnię natomiast lejemy resztę naszej oliwy i wrzucamy cebulę, mieszając tak, żeby się nie przypaliła. Czekamy, aż stanie się miękka i szklista.
W międzyczasie w garnku grzejemy litr bulionu ze szklanką wina, uważając, żeby całość się nie zagotowała. Kiedy cebula będzie gotowa, dodajemy suchy ryż i mieszamy z cebulą przez około 2–3 minuty. Bulion z winem zdejmujemy z gazu i odlewamy szklankę płynu, do której dodajemy szafran, i odkładamy na bok. Resztą bulionu podlewamy patelnię z ryżem (około 1/3 płynu za pierwszym razem). Podpieczony ryż powinien wchłonąć płyn bardzo szybko. Kiedy na patelni nie pozostanie wiele płynu, dolewamy następną 1/3 zawartości garnka i czekamy aż ryż wchłonie kolejną dawkę; co jakiś czas mieszamy. Ostatnią cześć płynu wlewamy na patelnię razem z zawartością szklanki, w której był szafran. Co jakiś czas mieszamy i czekamy aż płyn zostanie całkowicie wchłonięty przez ryż. Jakieś 2 minuty przed końcem dodajemy dynię, rozmaryn i nadal mieszamy. Na koniec, po zdjęciu patelni z gazu, dodajemy zimne masło i łączymy całość tak długo, aż masło się rozpuści. Tak przygotowany ryż nakładamy na talerz, lekko klepiąc w spód talerza, żeby masa ładnie się rozeszła. Posypujemy świeżo startym parmezanem, a całość można przystroić gałązką rozmarynu. Smacznego!
Zawsze myślałem, że granulowany biały ser nadaje się tylko do jedzenia z owocami lub miodem. Okazuje się jednak, że są na niego i inne smaczne sposoby. Już za tydzień przedstawię jeden z nich.
Zdjęcia: Piotr Serocki
O kucharzu
Mam na imię Piotr.
Pracowałem w sprzedaży, jeździłem 18-kołowcem, byłem szefem produkcji, menedżerem. Nie jestem profesjonalnym kucharzem. Gotowanie to moja pasja. Potrawy z całego świata lądują na moim talerzu, w mieszkaniu w Chicago.
Nie zawsze wszytko mi się udaje. Czasami z tych prób powstają całkiem nowe smakowe odkrycia. Większość moich przepisów bazuje na znanych potrawach, ale lubię dodać coś od siebie, zmieniać, uprościć.
Pierwszym i honorowym krytykiem jest zawsze moja żona, która zawsze, jako pierwsza próbuje wszystkich moich eksperymentów. Lubię też, kiedy przy stole zasiadają przyjaciele.
Mam nadzieję, że polubicie gotowanie ze mną. Smacznego!