Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 10:15
Reklama KD Market

W świecie polsko-amerykańskich tańców. Noworoczny koncert Teatru Pieśni i Tańca „Wici”

W świecie polsko-amerykańskich tańców. Noworoczny koncert Teatru Pieśni i Tańca „Wici”
Polonez, mazur, polki, tańce rzeszowskie, śląskie, góralskie i amerykańskie zaprezentowane przez tancerzy Teatru Pieśni i Tańca „Wici” podczas noworocznego koncertu, który w minioną sobotę odbył się w salach bankietowych White Eagle, były prawdziwą rewią tanecznych umiejętności, układów choreograficznych i niezwykle barwnych kostiumów.

Wykonaniem poloneza „Bóg się rodzi” koncert rozpoczęły wszystkie grupy reprezentacyjne Wici. W kolejnych odsłonach śpiewając kolędy i tańcząc, na parkiecie pojawiali się najmłodsi tancerze, młodzież szkolna i seniorzy - zdobywając aplauz widowni. Na rzęsiste oklaski mogli liczyć zarówno najmłodsi wykonawcy, jak i tancerze z pozostałych grup wiekowych. Z uznaniem widzowie przyjęli amerykańską odsłonę koncertu. Clogging i tańce kowbojskie to nie tylko figury taneczne, ale także znakomity pokaz stepowania i ekwilibrystycznych umiejętności. Publiczność została wręcz poderwana z miejsc wykonaniem siarczystego mazura z opery „Halka” w wykonaniu absolwentów zespołu. Taniec ten został opracowany specjalnie na zamówienie Teatru Wielkiego w Łodzi, który wystawiał operę Stanisława Moniuszki w Wietrznym Mieście.

W artystycznym dorobku zespół ma również wiele innych osiągnięć. Tancerze szczycą się udziałem w takich produkcjach jak: „Dziadek do Orzechów”, „Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca Królewna”, Straszny Dwór” czy „Baron Cygański”. Wici prezentowały polskie tańce na różnych kontynentach uczestnicząc w licznych przeglądach i festiwalach. Od wielu lat biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie.

Założony w 1972 roku zespół od 1983 roku reprezentuje Związek Narodowy Polski. Poprzez taniec, muzykę i śpiew promuje polską kulturę wśród polonijnej i amerykańskiej społeczności. Wysokie umiejętności taneczne, oryginalna choreografia, barwne stroje i urok osobisty młodych tancerek i tancerzy są gwarantem sukcesów, jakie zespół odnosił i odnosi w swojej ponad czterdziestoletniej historii.

Nad przygotowaniem poszczególnych grup tanecznych – trzech dorosłych oraz ośmiu dziecięcych i młodzieżowych – dyrektor artystycznej Magdalenie Solarz pomagają choreografowie: Anna Strojny, Kinga Wojdyła-Podstawska, Agnieszka Kulesza, Becky Lenart i Jason Stratton. Sukcesy estradowe zespół zawdzięcza zarówno pracy i wytrwałości choreografów, jak i całego sztabu wolontariuszy, którzy czuwają nad strojami, zajmują się gromadzeniem funduszy i przygotowywaniem imprez.

W imieniu Związku Narodowego Polskiego, który sprawuje pieczę nad zespołem, podziękowania i życzenia kolejnych sukcesów złożył tancerzom i opiekunom prezes ZNP i KPA Franciszek Spula w asyście dyrektorów związku: Wandy Penar i Stanisławy Rawickiej oraz komisarza Okręgu XIII Wandy Judy.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama