1 funt dorsza lub innej białej ryby (grube kawałki; ang. cod)
2 szklanki (500 ml) bulionu z kurczaka lub warzywnego
1 szklanka zwykłego jogurtu greckiego (ang. plain greek yogurt)
1 łyżeczka świeżego soku z cytryny
1/4 szklanki posiekanego koperku (ang. dill)
1 biała cebula
1 funt szparagów (ang. asparagus)
sól
pieprz
2 porcje | 5 dol. za porcję | czas przygotowania: 25 minut
Gotowanie ryby - to jeden z najzdrowszych sposobów na jej przyrządzanie. Przede wszystkim gotowanie nie wysusza ryby. Ponadto nabiera ona smaku wywaru, w którym jest gotowana. Często jest to rosół lub wywar warzywny i zioła, choć bardziej egzotyczne składniki – jak mleko kokosowe, soki lub wino – też mogą stanowić ciekawe urozmaicenie. Zasada stosowania wywaru jest prosta: ponieważ ryba przejdzie jego smakiem, używamy do gotowania takiego wywaru, jakimoglibyśmy wypić i bez ryby. A z płynu, który zostanie po gotowaniu, zawsze można przyrządzić zupę.
Z własnego dzieciństwa nie pamiętam żadnych dobrych przepisów na gotowane ryby, mimo że pochodzę z Gdańska i wiele różnych ryb i potraw rybnych zawsze w moim domu było na stole. Gotowane ryby (po angielsku poaching fish) odkryłem dopiero w Stanach, oglądając chyba jakiś telewizyjny program o gotowaniu, i niedawno spróbowałem tego sam.
Dzisiejszy przepis jest w rodzaju „wszystko w jednym garnku”, a dokładnie na patelni – oczywiście oprócz sosu. Na głęboką patelnię wlewamy bulion, dodajemy młode szparagi z łodygami, które muszą mieć jak najmniejszą ilość białego koloru. Biały kolor łodyg przeważnie oznacza, że warzywo jest starsze, przerośnięte i włókniste – słowem nie najlepsze do spożycia. Odcinamy. Dodajemy cebulę. Wszystko stawiamy do zagotowania, a w międzyczasie robimy sos.
Do miseczki dodajemy jogurt, koperek, szczyptę soli i pieprzu do smaku, mieszamy, dodajemy trochę soku z cytryny. Z tym należy uważać, bo łatwo można przesadzić. Łyżeczka soku na pewno będzie bezpieczna – więcej zależy od naszych indywidualnych smakowych upodobań.
Gdy bulion z warzywami się zagotuje, zmniejszamy ogień na mały i dodajemy rybę. Bulion ma ją tylko lekko przykrywać. Całość nakrywamy i czekamy około 5 minut. Ryba powinna zmienić kolor na biały. I gotowe.
Podajemy ją ze szparagami z wywaru, polaną naszym sosem koperkowym. Możemy też podawać z ryżem i na przykład z posiekaną kolendrą (ang. cilantro). Smacznego!
Zdjęcia: Ewa Malcher
O kucharzu
Mam na imię Piotr.
Pracowałem w sprzedaży, jeździłem 18-kołowcem, byłem szefem produkcji, menedżerem. Nie jestem profesjonalnym kucharzem. Gotowanie to moja pasja. Potrawy z całego świata lądują na moim talerzu, w mieszkaniu w Chicago.
Nie zawsze wszytko mi się udaje. Czasami z tych prób powstają całkiem nowe smakowe odkrycia. Większość moich przepisów bazuje na znanych potrawach, ale lubię dodać coś od siebie, zmieniać, uprościć.
Pierwszym i honorowym krytykiem jest zawsze moja żona, która zawsze, jako pierwsza próbuje wszystkich moich eksperymentów. Lubię też, kiedy przy stole zasiadają przyjaciele.
Mam nadzieję, że polubicie gotowanie ze mną. Smacznego!