Zbliża się 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W ceremonii, która odbędzie się 27 stycznia w pobliżu bramy głównej dawnego Auschwitz II-Birkenau, udział zapowiedziało ok. 300 byłych więźniów, w tym stu z Polski – podało Muzeum Auschwitz.
"Ta rocznica nie będzie taka sama, jak poprzednie okrągłe rocznice. Musimy to jasno powiedzieć: to ostatnia okrągła rocznica, którą będziemy obchodzić w obecności jeszcze licznej grupy ocalałych. To ich głos stał się najpełniejszym ostrzeżeniem przed naszą ludzką zdolnością do skrajnego poniżenia, pogardy i ludobójstwa” - uważa dyrektor Muzeum Piotr M.A. Cywiński.
Jak podkreślił niedługo to nie świadkowie, ale powojenne pokolenia poniosą „dalej potworną naukę i wynikające z niej przytłaczające wnioski”. „Dlatego tak ważne jest, żeby głosu byłych więźniów podczas obchodów słuchać będą koronowane głowy, prezydenci, premierzy oraz wysocy przedstawiciele organizacji międzynarodowych obecni w Birkenau, jak i - za pośrednictwem mediów - światowa opinia publiczna” - powiedział.
Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel mówił, że udział swoich delegacji w uroczystościach potwierdziło dotychczas 31 państw. Wiadomo już, że przyjadą prezydenci m.in. Austrii - Heinz Fischer, Chorwacji - Ivo Josipović, Francji - Francois Hollande, Niemiec - Joachim Gauck, Ukrainy - Petro Poroszenko i Polski - Bronisław Komorowski.
Będą koronowane głowy z Belgii – król Filip I z królową Matyldą, a także Holandii – król Willem–Alexander z królową Maximą. Reprezentantem Stolicy Apostolskiej będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Na czele delegacji rosyjskiej stanie ambasador w Polsce Siergiej Andriejew. Obecni będą m.in. przedstawiciele Argentyny, Australii i Turcji.