Amerykańscy naukowcy wywnioskowali, że za dwie trzecie typów nowotworów odpowiadazwyczajny pech. I choć tylko niewielka ich liczba jest uwarunkowana genetycznie lub środowiskowo, właśnie do tej grupy należą niektóre najczęstsze choroby nowotworowe, na które znaczny wpływ ciągle ma nasz styl życia.
Artykuł w magazynie „Science” mówi o tym, za 22 rodzajami nowotworów – w tym białaczki, nowotworu trzustki, kości, jądra, jajnika i mózgu – stoją przypadkowe mutacje DNA. A styl życia czy uwarunkowania genetyczne wpływają na dziewięć typów choroby nowotworowej, na przykład wywoływanego m.in. złą dietą raka jelita grubego, promieniowaniem UV – raka skóry i powiązanego z paleniem – nowotworu płuc.
Onkolog dr Bert Vogelstein ze School of Medicine przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore mówi: – Kiedy ktoś dowiaduje się, że ma raka, od razu chce wiedzieć dlaczego. A prawda jest taka, że w wielu przypadkach nie decydują o tym złe nawyki czy negatywny wpływ środowiska. To jak przegrana na loterii.
Komórki macierzyste dzielą się w celu regeneracji tkanek. Porównując częstość podziału komórek, która jest różna w różnych tkankach w naszym ciele, z częstością występowania choroby nowotworowej wśród amerykańskiej populacji, udało się stwierdzić, że im więcej mutacji podczas podziału komórek macierzystych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka, co sugeruje, że to raczej liczba przypadkowych mutacji doprowadziła do choroby, niż inne czynniki.
W analizie nie uwzględniono takich rodzajów nowotworów jak rak piersi i gruczołu krokowego (prostaty) ze względu na brak rzetelnych danych dotyczących częstości podziału dla tych tkanek.
Tym samym badanie podkreśla znaczenie wczesnej diagnostyki w leczeniu większości nowotworów, a nie jedynie zmiany stylu życia i złych nawyków, jak przejadanie się czy palenie.
(as)
fot.PDPics/pixabay.com
Reklama