Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 06:22
Reklama KD Market

Polonia. Odeszli od nas w 2014 roku

Polonia. Odeszli od nas w 2014 roku
fot.pixabay.com

W kończącym się roku pożegnaliśmy wielu wybitnych ludzi kultury, polityki, sportu, wielu społeczników i działaczy. Wśród tych którzy odeszli jest także wiele osób szczególnie zasłużonych dla chicagowskiej i amerykańskiej Polonii. Choć nie sposób wymienić wszystkich, wspominamy osoby, które szczególnie zapisały się w polonijnej pamięci. 


barczyk


Wiktor Barczyk był erudytą, poliglotą, humanistą, społecznikiem i wybitnym pedagogiem. Był współzałożycielem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, przewodniczył też Radzie Edukacyjnej ZNP.  W 1979 roku wraz z żoną założyli Polską Szkołę im. Fryderyka Chopina w Palatine, z filią w Buffalo Grove. Był jej dyrektorem przez 35 lat. Za swoją działalność został doceniony przez rząd polski i amerykański. Gubernator Jim Edgar wydał w 1997 r. specjalną proklamację, ustanawiając 14 czerwca 1997 r. dniem Wiktora Barczyka. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi z rąk śp. prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego. Wiktor Barczyk zmarł 21 maja.


prusek


Pułkownik Marian Prusek ps. Żubr, urodzony w 1926 r. syn ziemi włoszczowskiej już w pierwszych latach okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu polskich środowisk kombatanckich. Działał w Kongresie Polonii Amerykańskiej i Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jako wieloletni Prezes Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Chicago, szczególnie zasłużył się w organizowaniu pomocy charytatywnej dla kombatantów zamieszkałych w kraju i na Wschodzie. 
Uhonorowany został Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Medalem „Pro Patria” oraz Medalem „Pro Memoria”. Zmarł 22 maja w wieku 88 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.  


Sojka


Joanna Sojka, radna 7. okręgu miejskiego w Des Plaines, córka polskich imigrantów zmarła nagle w wieku 29 lat. Przyczyną śmierci młodej, obiecującej politycznej liderki był rozległy udar mózgu. Joanna Sojka na Northwestern University w Evanston ukończyła trzy kierunki: ekonomię, nauki polityczne i stosunki międzynarodowe oraz uzyskała tytuł magistra w dziedzinie administracji edukacji wyższej i polityki społecznej. Pracowała na UIC.  W 2013 roku wygrała lokalne wybory i została pierwszą w historii Des Plaines radną biegle władającą językiem polskim. Joanna Sojka zmarła 18 sierpnia.


malolepszy


Bonifacy Małolepszyznakomity fotograf, nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach, jak również chodząca encyklopedia wiedzy o fotografii i namiętny kolekcjoner wszystkiego, co z fotografią związane. Jego "choroba fotograficzna" - jak sam mawiał - zaczęła się w czeskiej Pradze w latach 70. ubiegłego wieku. Od 1980 roku mieszkał w Chicago. Był członkiem klubów: Northwest Camera Club w Elmwood Park, a później Wright College Camera Club. Należał do Photographic Society of America, które patronuje wielu konkursom i salonom fotograficznym na całym świecie. Trzy razy z rzędu uczestniczył w organizowanych w Hongkongu salonach fotograficznych. Zmarł 4 grudnia w wieku 66 lat. 


topinka


Judy Baar Topinka, rewident stanowa, była mocno związana z polonijną społecznością w Chicago. Jako córka czeskich i słowackich imigrantów miała szczególny sentyment do przybyszów z innych krajów, którzy uważali Amerykę za swoją drugą ojczyznę. Wielokrotnie okazywała swoją sympatię społeczności polonijnej. W swoim biurze zatrudniała polskojęzyczny personel. Bywała na polskich paradach, uroczystościach i festynach. Lubiła tańczyć polkę i grać na akordeonie, gitarze i pianinie. Była członkinią Związku Narodowego Polskiego.  Judy Baar Topinka zmarła 10 grudnia  w rezultacie komplikacji po udarze mózgu.


bafia


Józef Bafia – radiowiec, działacz, promotor kultury. Znany był Polonii m.in. z fal radia 1490 AM, na antenie którego przez 23 lata współprowadził program „Na góralską nutę” oraz licznych inicjatyw społecznych i kulturalnych, w które się angażował. Był m.in. działaczem Związku Podhalan w Ameryce Północnej, prezesem koła nr 42 Białka Tatrzańska oraz współorganizatorem  konkursu koszyczka wielkanocnego. Był także wielkim miłośnikiem gór, znawcą i promotorem podhalańskiej kultury i tradycji. Józef Bafia zmarł 21 grudnia pod długiej walce z chorobą nowotworową. Miał 64 lata.



fot.pixabay.com


 

bafia

bafia

barczyk

barczyk

prusek

prusek

Sojka

Sojka

topinka

topinka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama