Cudowna aspiryna
Już w momencie pojawienia się jej na rynku w 1897 r., aspirynę (czynny składnik: kwas acetylosalicylowy) okrzyknięto cudownym środkiem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Z czasem dowiedziono także jej działania przeciwzakrzepowego i przeciwmiażdżycowego - aspiryna hamuje zdolność płytek krwi do agregacji i tworzenia skrzepów, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru, zwłaszcza u osób, które zawał serca przebyły.
W ostatnich latach aspiryna odsłoniła nowe możliwości. Z dużą pewnością można powiedzieć, że jest w stanie zapobiegać pewnym rodzajom nowotworów, a także spowalniać ich rozwój i ograniczać tworzenie się przerzutów. Pojawiające się do niedawna w prasie naukowej wyniki badań mówią, że skuteczność profilaktycznego zażywania aspiryny (81 mg dziennie) w celu ochrony przed rakiem płuc, przełyku, jelita grubego, prostaty, mózgu, pęcherza i nerek - jest wysoka, jeżeli przyjmuje się ją codziennie przez co najmniej osiem lat. Z kolei eksperyment naukowców z Leiden University of Medical Centre w Holandii, w ramach którego przebadano w okresie 10 lat 4,5 tys. chorych na raka jelita grubego, pokazał, że przyjmowanie 81 mg aspiryny przez co najmniej dziewięć miesięcy redukuje ryzyko zgonu nawet o jedną trzecią.
Uczeni ze szpitala im. Johna Radcliffe'a i Oxford University, pracujący pod kierunkiem prof. Petera Rothwella, wykazali, że ochronne działanie aspiryny może wystąpić nie po ośmiu, ale już po trzech latach jej regularnego przyjmowania, a po pięciu latach codziennego zażywania 81 mg aspiryny ryzyko umieralności na różnego rodzaju nowotwory może się znacząco zmniejszyć - w przypadku raka jelita grubego nawet o połowę.
Najnowsze badanie, autorstwa uczonych z University Medical Center w Utrechcie w Holandii, było ukierunkowane na przedstawicielki płci pięknej. Wzięło w nim udział niemal 30 tysięcy zdrowych kobiet w wieku od 45 lat wzwyż. Przez 10 lat panie z jednej grupy przyjmowały małe dawki kwasu acetylosalicylowego co drugi dzień, z drugiej grupy - dostawały placebo.
Okazało się, że uczestniczki eksperymentu, które regularnie zażywały aspirynę, były obarczone mniejszym ryzykiem chorób serca, udaru i chorób nowotworowych (zwłaszcza raka jelita grubego) w porównaniu z paniami przyjmującymi placebo, przy czym największe korzyści zdrowotne uzyskiwały kobiety powyżej 65. roku życia. U młodszych kobiet wyniki nie był już tak wyraźne.
Uciekając przed alzheimerem
Choć wciąż nie wiadomo, co tak naprawdę wywołuje chorobę Alzheimera, to pewnym jest, że największym czynnikiem ryzyka jest starzenie się organizmu - prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby po ukończeniu 65. roku życia, podwaja się co pięć lat. Po ukończeniu 85. roku życia wynosi ono niemal 50 procent.
Oczywiście, na wiek nie mamy wpływu, ale możemy podjąć kilka prostych kroków, które pomogą w pewnym stopniu uchronić się przed tą budzącą lęk chorobą.
- Stawiaj sobie wyzwania
Coraz więcej dowodów medycznych sugeruje, że kluczem do rozbudowy i podtrzymywania w dobrym stanie komórek mózgowych, zapobiegania utracie pamięci, a nawet ochronie przed alzheimerem, jest stymulacja mózgu przez całe życie. Staraj się wykonywać interesującą pracę, poświęcać czas swoim zainteresowaniom, angażować się w życie społeczne, uczyć się wciąż czegoś nowego - duże korzyści przynosi nauka języka obcego, nowego programu komputerowego czy gry na jakimś instrumencie.
- Zażywaj codziennie małą dawkę aspiryny (81 mg)
Kilka badań wykazało, że regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesterydowych środków przeciwzapalnych (NSAIDS) obniża ryzyko choroby Alzheimera.
- Korzystaj w kuchni z leczniczych przypraw
Kurkuma, imbir i czerwona papryka nie tylko dodadzą potrawom smaku i ostrości. Wszystkie one są naturalnymi, silnymi środkami przeciwzapalnymi.
- Wprowadź do diety nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3
Najlepsze ich źródła to: łosoś z połowu w zimnych, otwartych akwenach (nie z hodowli), sardynki, świeżo zmielone ziarna siemienia lnianego i orzechy włoskie.
- Spożywaj jak najwięcej świeżych, organicznych warzyw i owoców
- Ogranicz spożycie wielonienasyconych olejów roślinnych
Olej słonecznikowy, kukurydziany i rzepakowy zastąp oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno.
Reklama