Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 04:35
Reklama KD Market

Obama zwrócił się do Kongresu o odblokowanie 6 mld USD na walkę z ebolą

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się we wtorek do Kongresu, aby uruchomił 6,18 mld dolarów na walkę z epidemią eboli w Afryce Zachodniej i poradzenie sobie z zagrożeniem ewentualnego rozprzestrzenienia się tego wirusa w USA.

"Nie możemy wygrać z ebolą bez dodatkowych funduszy" - mówił Obama podczas wizyty w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH) pod Waszyngtonem.

"Jeśli chcemy, aby inne kraje dalej mobilizowały się (w walce z ebolą), musimy nadal przewodzić" w tych działaniach - podkreślił amerykański prezydent. Przypomniał, że ok. 3 tysięcy Amerykanów, cywilów i wojskowych, wyjechało do Afryki Zachodniej od wybuchu epidemii eboli; pracują oni głównie w najbardziej dotkniętej tą zarazą Liberii.

"Nie możemy tylko zwalczać tej epidemii. Musimy ją stłumić" - apelował prezydent USA.

Obama zaznaczył, że Stany Zjednoczone muszą kontynuować finansowanie badań i pomagać najbardziej dotkniętym epidemią krajom, takim jak Liberia, Gwinea i Sierra Leone, w budowaniu lepszych systemów ochrony zdrowia tak, żeby w przyszłości można było szybko zahamować ewentualne epidemie.

Testy eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi ebola, opracowanej przez koncern GlaxoSmithKline, wykazały, że zwiększa ona odporność na ten wirus i nie powoduje istotnych skutków ubocznych. Badania, które rozpoczęto 2 września, przeprowadzono na 20 zdrowych ochotnikach w USA. Wykazały one, że lek wzmacnia system immunologiczny organizmu i sprzyja wytwarzaniu przeciwciał zwalczających wirusa.

Amerykańscy naukowcy zastrzegli jednak, że testy nadal trwają i jest zbyt wcześnie przesądzać o ich ostatecznym wyniku.

Według najnowszych, opublikowanych we wtorek danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba ofiar śmiertelnych epidemii eboli w trzech najbardziej nią dotkniętych krajach Afryki Zachodniej wzrosła do 6 070 na 17 145 zakażonych osób. Zdecydowaną większość przypadków zachorowań odnotowano w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

Ebola, którą po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

fot.Alex Wong/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama