Grupa nastolatków, określana przez media jako "Piątka z Dixmoor" (Dixmoor Five) została skazana i uwięziona za dokonany w 1991 r. gwałt i morderstwo 14-letniej dziewczyny. Ich wyroki zostały unieważnione, gdy dowody uzyskane dzięki badaniom DNA wskazały na powiązania ze zbrodnią innego mężczyzny.
Robert Taylor, jeden z "Piątki z Dixmoor" opuścił Stateville Correctional Center 3 listopada 2011 roku. W 1997 r. w ostatnich dniach rozprawy sądowej nie spełnił warunków nałożonej kaucji. Mimo to został uznany winnym morderstwa. Gdy dwa miesiące później został aresztowany przyznał się tylko do popełnienia wykroczenia − naruszenia warunków kaucji.
Mimo iż Taylor opuścił zakład karny i w 2012 r. formalnie został uniewinniony z zarzutu popełnienia morderstwa, wciąż ciążył na nim wyrok związany z naruszeniem warunków kaucji. W tym samym roku złożył do Illinois Prisoner Review Board podanie o uniewinnienie. Prokurator stanowa powiatu Cook Anita Alvarez uznała wówczas sprawę kaucji oddzielną od przestępstw, za które Taylor był sądzony.
Reprezentujący Taylora Joshua Tepfer, prawnik z Center on Wrongful Convictions of Youth uznał akt łaski Quinna za "wielkie zwycięstwo", ponieważ jego klient będzie mógł się ubiegać o usunięcie wyroku ze swej kartoteki sądowej; nie mając przestępczej przeszłości łatwiej mu będzie znaleźć pracę.
Biuro gubernatora poinformowało, iż rozpatrzone w związku ze Świętem Dziękczynienia prośby o ułaskawienie stanowią część procesu nadrabiania zaległości sięgających 2005 roku , a wynoszących 2500 spraw. Zaległości powstały podczas kadencji poprzedniego gubernatora Roda Blagojevicha, odsiadującego obecnie wyrok więzienia za korupcję. Od czasu objęcia urzędu w 2009 r. Quinn rozpatrzył 3358 wniosków o ułaskawienie. Aktu łaski udzielił 1239 skazanym, a 2119 petycji odrzucił. (ak)
Pat Quinn fot.Dariusz Lachowski