Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 15:29
Reklama KD Market

ZDROWIE. Przekąszanie przed spaniem.

Przekąszanie przed spaniem


Istnieje łatwiejszy i zdrowszy sposób na zaśnięcie i nieprzerywane przesypianie nocy od łykania tabletek nasennych czy wypijania butelek wina. Jest nim spożywanie przekąsek. Oczywiście muszą to być odpowiednie produkty, bo spożycie niewłaściwych może doprowadzić do bezsenności. Na przykład jak odkryli badacze z University of Cambridge jedzenie produktów bogatych w białko pobudza komórki w mózgu (zwane komórkami oreksynowymi), które sprawiają, że człowiek czuje przypływ energii i rozbudza się. Podobnie działa wypity tuż przed położeniem się do łóżka alkohol – co prawda początkowo wywołuje senność, ale po około 4 godzinach, gdy zostanie zmetabolizowany i przestaje wpływać na organizm, wprowadza człowieka w bardziej aktywny stan.


Najskuteczniejszymi przekąskami na dobry sen są:


1. Banany


Odrobina cukru „uspakaja” komórki oreksynowe, a zawarte w nich magnez i potas pomagają rozluźnić mięśnie.


2. Herbata z marakuji


Australijscy badacze sprawdzali, co dzieje się po wypiciu filiżanki herbaty z marakuji lub pietruszki. Okazało się, że ci, którzy pili marakuję, spali o wiele lepiej. Uważa się, że związki chemiczne zwane alkaloidami harman (występują w dużej ilości wyłącznie w kwiecie marakuji) wyciszają układ nerwowy, co sprawia, że człowiek czuje się senny.


3. Humus


Wiadomo, że senność wywołuje L-tryptofan, aminokwas występujący w sporych ilościach np. w indyku (po spożyciu mięsa tego ptaka faktycznie czujemy się senni i ociężali). Jednak, jak twierdzą eksperci, bogatszym jego źródłem jest jeleń. W porcji mięsa z tego zwierzęcia znajduje się aż 746 mg L-tryptofanu, podczas gdy w porcji indyka – 333 mg. Ci, którzy nie przepadają za mięsem ptaków, mogą sięgnąć po humus (około 600 mg) i ziarna sezamu (120 mg).


4. Daktyle


L-tryptofan działa najefektywniej w połączeniu z węglowodanami. Te ostatnie powodują, że organizm wydziela insulinę, która w pierwszej kolejności zużywa inny aminokwas, zostawiając większe ilości L-tryptofanu „chwilowo nietknięte”. A skoro jest go więcej, efektywniej uspokoi i „uśpi”. Najlepsze będą węglowodany, które szybko podniosą poziom cukru we krwi. Takich spore ilości zawierają daktyle.


Inne szybko działające węglowodany znaleźć można w prażonej kukurydzy.


6. Wiśnie


Dane z ostatniego badania, zaprezentowanego w European Journal of Nutrition, mówią, że picie uncji (30 g) soku wiśniowego dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez tydzień pomogło ludziom spać średnio 25 minut dłużej. Dlaczego? Bo wiśnie są bogate w L-tryptofan, który może zamienić się w serotoninę, a docelowo w melatoninę – związek, który wpływa na cykl snu i czuwania. Zwiększenie ilości samej melatoniny w krwioobiegu również zwiększa szanse na dobry sen. Ze względu na to, że nie ma produktów spożywczych bogatych w melatoninę, trzeba szukać takich produktów, które mogą ją produkować. Najlepsze są: mleko, jogurt, płatki owsiane, jajka i orzeszki.





Korzyść z nietolerancji laktozy


Nietolerancja laktozy, która występuje wówczas, gdy organizm nie może strawić cukru w produktach mlecznych, objawia się wzdęciami i bólem w podbrzuszu. Czasem jednak coś, co wydaje się ułomnością, w ostatecznym rozrachunku okazuje się korzystne. Tak właśnie jest w tym przypadku. Najnowsze badanie, tym razem ze Skandynawii, sugeruje, że u osób mających alergię na laktozę występuje niższe prawdopodobieństwo zapadnięcia na raka piersi, płuc i jajników. Autorzy podkreślają jednak, że ich odkrycie nie dowodzi, iż unikanie produktów mlecznych obniża ryzyko zachorowania na wymienione nowotwory u ludzi nie cierpiących na nietolerancję laktozy. Na poczet badania naukowcy wykorzystali dane z dwóch szwedzkich rejestrów zdrowia. Na ich podstawie zidentyfikowali blisko 23 tys. osobników z nietolerancją laktozy i sprawdzili w tej grupie częstotliwość zapadalności na raka. Odkryli, że ryzyko rozwoju nowotworu było „znacząco niższe” wśród osób z nietolerancją laktozy w porównaniu z osobami bez takiej przypadłości, i to bez względu na kraj pochodzenia i płeć.


„Z drugiej strony ryzyko rozwoju raka wśród rodzeństwa i rodziców było takie samo jak w ogólnej populacji. Sugeruje to, że niższe ryzyko zapadnięcia na raka u osób z nietolerancją może być rezultatem ich sposobu odżywiania się” – napisali autorzy. Wskazali przy tym, że w ramach ostatniej rewizji danych dokonanej przez World Cancer Research Fund i American Institute of Cancer Research nie znaleziono dowodów na to, że istnieje związek między konsumpcją produktów mlecznych i rakiem piersi.


Dorota Feluś


Russia retaliates against sanctions with food imports ban on EU, US

Russia retaliates against sanctions with food imports ban on EU, US

epa04345836 Cows stand in a hall as they are milked at new dairy farm containing 960 animals during an opening day in Petrovskoe village, outside St. Petersburg, Russia, 08 August 2014. The Russian government on 07 August 2014 announced details of a sweeping ban on food imports from the European Union, United States, Norway, Canada and Australia, in retaliation for sanctions over the separatist militants uprising in eastern Ukraine. Prime Minister Dmitry Medvedev said the ban - which goes into effect 07 August and will last a year - includes meat, fish, poultry, milk products, vegetables and fruits, and would bolster Russian domestic agriculture. President Vladimir Putin had already ordered the agricultural import bans on these countries. EPA/ANATOLY MALTSEV EPA/ANATOLY MALTSEV

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama