Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:28
Reklama KD Market
Reklama

„Nie trzeba się dopatrywać ani anioła, ani diabła...”

„Nie trzeba się dopatrywać ani anioła, ani diabła...”

Lanie wosku przez dziurkę od klucza do pojemnika z zimną wodą i odczytywanie z kształtów zastygłej bryły wosku mające nadejść wydarzenia, ustawianie przez dziewczyny stanu wolnego butów noskami w kierunku od ściany bez okna do drzwi wejściowych, wyciąganie karteczek z imionami, liczenie żerdzi w płocie, zaglądanie do studni – to najpopularniejsze i chyba najbardziej znane w całej Polsce wróżby andrzejkowe.


Dzień świętego Andrzeja od dawna kojarzy się z przepowiedniami i wróżbami, które dziewczętom i niezamężnym kobietom miały dać odpowiedź, czy w najbliższym czasie wyjdą za mąż.


– Obecnie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, głównie jako dobrą zabawę, natomiast jeszcze przed wojną nasze babcie przyjmowały je bardzo poważnie jako zapowiedź zmian w życiu danej dziewczyny czy chłopaka, bo i oni także wróżyli sobie w wigilię św. Katarzyny – powiedziała Alina Szymczyk, etnograf i znawca kultury ludowej prowadząca wieczór wróżb podczas zabawy andrzejkowej Teatru Ludowego „Rzepicha” oraz grupy teatralnej przy Jezuickim Ośrodku Milenijnym, która w minioną sobotę odbyła się w sali bankietowej Magnolia w Chicago.


– Są młodzi, starsi, babcia z wnuczką, a nawet całe rodziny. Naszych artystów oczywiście łączy Alina Szymczyk, a poprzez działalność – którą oni wspólnie rozwijają w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, a czasem w innych kościołach i ośrodkach, albo na uroczystościach polonijnych jak dożynki czy obchody rocznic patriotycznych – okraszają swoimi występami i programami artystycznymi wiele bardzo ważnych dla Polonii i nas Polaków wydarzeń. To jest świetna zabawa i w niej nie trzeba się dopatrywać ani anioła, ani diabła – powiedział duchowy opiekun środowiska artystycznego ojciec Jerzy Karpiński.


Andrzejkowy wieczór upłynął na wróżbach i dobrej zabawie przy muzyce własnej kapeli ludowej. Stał się także okazją do wręczenia dyplomów i podziękowań uczestnikom różnego rodzaju przedstawień i spektakli słowno-muzycznych przygotowywanych i wystawianych w ostatnich dziesięciu latach z różnych okazji w JOM. Do najbardziej znanych należą niewątpliwie jasełka, misterium pasyjne, dożynki oraz obchody rocznic państwowych i niepodległościowych, organizowane pod kierownictwem Aliny Szymczyk.


Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama