piątek, 27 września 2024 16:27

Gol i asysta Lewandowskiego, kłopoty Dortmundu

Robert Lewandowski zdobył gola i zaliczył asystę w wygranym przez Bayern Monachium 4:0 meczu z Hoffenheim w 12. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Niemiec. Znów słabo zaprezentowała się Borussia Dortmund, która zremisowała z beniaminkiem Paderborn 2:2.

Lewandowski wpisał się na listę strzelców w 40. minucie starcia w stolicy Bawarii. Wykorzystał dośrodkowanie Holendra Arjena Robbena i pokonał bramkarza rywali strzałem głową. To jego szósty gol w Bundeslidze w tym sezonie.

W klasyfikacji strzelców lepsi są tylko kolega "Lewego" z drużyny Mario Goetze oraz Alexander Meier z Eintrachtu Frankfurt. Obaj powiększyli w sobotę dorobek do siedmiu bramek.

Polak, który rozegrał cały mecz, asystował także przy trafieniu Robbena na 3:0 w 82. minucie. Wynik ustalił chwilę później Sebastian Rode.

Wobec porażki wicelidera VfL Wolfsburg - 2:3 z Schalke 04 Gelsenkirchen - Bayern powiększył swoje prowadzenie w tabeli do siedmiu punktów. Niepokonani dotychczas Bawarczycy zgromadzili ich 30 i mają bilans bramek 31-3. Natomiast Hoffenheim, które rozpoczęło sezon nadzwyczaj dobrze, poniosło trzecią z rzędu porażkę.

W 77. minucie na boisku pojawił się Bastian Schweinsteiger, który w oficjalnym meczu wystąpił po raz pierwszy od finału mistrzostw świata w Brazylii. Reprezentant Niemiec zdążył jeszcze zanotować asystę przy golu Rodego. Natomiast w składzie gości zabrakło kontuzjowanego Eugena Polanskiego.

Borussia Dortmund w poprzedniej kolejce odbiła się od dna tabeli, pokonując po kuriozalnym golu samobójczym imienniczkę z Moenchengladbach, ale w sobotę tylko zremisowała na wyjeździe z Paderborn 2:2, choć do przerwy prowadziła 2:0.

Zespół z Zagłębia Ruhry znów stracił - na razie nie wiadomo na jak długo - strzelca jednego z goli Marco Reusa. Reprezentanta Niemiec od dłuższego czasu nękają kontuzje, przez które opuścił m.in. tegoroczny mundial i ubiegłotygodniowe zgrupowanie kadry. W sobotę po interwencji jednego z rywali w 67. minucie nie mógł kontynuować gry.

Cały mecz w barwach gości rozegrał Łukasz Piszczek.

Tego dnia w Niemczech wystąpiło jeszcze dwóch innych Polaków. Do podstawowego składu Bayeru Leverkusen powrócił po kontuzji Sebastian Boenisch, a jego zespół pokonał na wyjeździe 3:1 Hannover 96. Jedną z bramek dla gości zdobył Stefan Kiessling, król strzelców sezonu 2012/13, który na ligowe trafienie czekał przez 860 minut.

W barwach gospodarzy od 75. minuty grał Arkadiusz Sobiech.

W innym spotkaniu FSV Mainz zremisowało u siebie z Freiburgiem 2:2, a jedną z bramek dla gospodarzy zdobył znany z występów w polskiej ekstraklasie Kostarykanin Junior Diaz.

Z kolei drugiej porażki z rzędu doznała Borussia Moenchengladbach, która uległa u siebie Eintrachtowi Frankfurt 1:3. To właśnie w tym spotkaniu siódmego w sezonie gola strzelił Meier.

W tabeli Bayern z 30 pkt jest poza zasięgiem konkurencji. Drugi VfL Wolfsburg ma 23 i o trzy wyprzedza zespół z Moenchengladbach oraz Bayer Leverkusen. Piąty jest Hannover 96 - 19. Borussia Dortmund ma tylko 11 i plasuje się na 14. miejscu.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.