Wyjątkowy dzień w szkole im. Tadeusza Kościuszki
Wielu z nas pamiętać może tę uroczystość szkolną pod nazwą pasowania lub przyrzeczenia. W Chicago w szkole im. Tadeusza Kościuszki w sobotni poranek odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Uroczystego mianowania blisko 120- osobowej grupy dokonała, w obecności licznie zgromadzonych rodziców, dyrektor szkoły Urszula Gawlik.
W tym roku szkoła Kościuszki cieszy się aż sześcioma klasami pierwszymi, pięcioma w budynku przy Belmont Ave. i jedną klasą w budynku przy Harlem Avenue. Zmiana poranna liczy sześćdziesięcioro dzieci, a druga - to czterdzieścioro maluchów. W weekend, kiedy trafia do Państwa nasza gazeta - odbędzie się w placówce na Harlem ślubowanie pozostałej dwudziestki.
Początki szkoły im. Tadeusza Kościuszki sięgają roku 1951. - Ślubowania w naszej szkole rozpoczęto od dziesiątej rocznicy istnienia placówki, więc to dzisiejsze będzie już może pięćdziesiąte czwarte. Dzisiejsza uroczystość nie byłaby możliwa, gdyby nie ciężka praca, podczas przygotowań, nauczycielek prowadzących te klasy, a są to: Bernardetta Ciurej, Krystyna Komosa, Renata Dybas, Joanna Żychowska, Bernardeta Czosnyka oraz Barbara Sienkiewicz - podsumowuje Urszula Gawlik.
Po wspólnym odśpiewaniu szkolnego hymnu pierwszaki zaprosiły swych rodziców najpierw do części mniej oficjalnej. Były więc wiersze i piosenki, gromko nagradzane brawami i fotografowane przez opiekunów. Po części artystycznej odbyło się ślubowanie, z uniesionymi paluszkami i z wielkim zaangażowaniem, które było widać na twarzach najmłodszych, a gdy już ten moment wycisnął łzy wzruszenia u rodziców, dyrektor Gawlik rozpoczęła pasowanie na uczniów wielkim, dmuchanym ołówkiem, a wychowawczynie wręczały każdemu dziecku dyplom.
W przyszłym roku szkoła im. T. Kościuszki będzie obchodzić swoje sześćdziesięciopięciolecie istnienia. Dobrze o tym pamiętać, gdyż jest to piękna rocznica, a szkoła, która istnieje od tak dawna zasługuje na uwagę Polonii. Nie tylko poprzez dobrą lokalizację czy wygodny parking. Warto wiedzieć, że tysięczna liczba uczniów zapisanych do polskiej szkoły, utrzymywana od lat, jest wyznacznikiem jakości prowadzonych tu zajęć i wiary w lepszą przyszłość jej absolwentów.
Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski
40 lat Polskiej Szkoły im. św. Maksymiliana Marii Kolbe
W listopadzie 1974 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii św. Konstancji w Chicago, śp. ks. Marcina Borowczyka oraz parafianina Romana Rudzińskiego została założona Polska Szkoła im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, franciszkanina, który w obozie koncentracyjnym Auschwitz dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego na śmierć współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
W roku inauguracji naukę rozpoczęło w szkole 47 dzieci. Po 20 latach istnienia placówki w szkolnych ławach zasiadało już 800 uczniów. Obecnie tajniki języka polskiego, historii i geografii Polski poznaje w szkole 525 dzieci. Program nauczania obejmuje przedszkole, ośmioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum. Zajęcia odbywaja się w piątki i soboty na dwie zmiany. W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowe działają w drużynach harcerskich. Uczęszczają na zajęcia Akademii Plastycznej oraz zespołu tanecznego Vera.
Pierwszą kierowniczką szkoły została Halina Serafin. Kolejnymi jej następcami byli: Barbara Mrozińska, Emanuel Ptaszny, Aleksandra Wawrzak, Helena Ziółkowska, Zenobia Rykała, Celina Bartosz i Jolanta Zabłocka, która kieruje placówką nieprzerwanie od 1993 roku.
Ważne zadania związane z organizacją i funkcjonowaniem placówki ma zarząd, którego pracami w ciągu 40 lat istnienia kierowali: Roman Rudziński, Stanisław Kalinowski, Jan Kula, Alojzy Kopeć, Marek Wądołowski oraz Zofia Mazurek. Opiekę duszpasterską nad wspólnotą szkolną obok księdza założyciela roztaczali: Marek Rzepiela, ówczesny proboszcz, a później biskup Tomasz Paprocki oraz obecny duszpasterz parafii, ks. kanonik Tadeusz Dzieszko.
Każdego roku uroczyście obchodzony jest dzień patrona szkoły, Dzień Nauczyciela, organizowane są jasełka, dzieci uczestniczą w konkursie na najpiękniejszy stół wigilijny i koszyczek wielkanocny. Uczniowie biorą udział w konkursach recytatorskich. Młodzież, pedagodzy i rodzice angażują się w Paradę 3 Maja.
Edukacja w szkole oparta jest na programach przygotowywanych przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Kadra pedagogiczna i zarząd dokładają wszelkich starań, aby szkoła była jak najlepszym miejscem zdobywania wiedzy o Polsce oraz krzewienia patriotyzmu i kultury polskiej.
Okazją do wspomnień, gratulacji i podziękowań stał się bankiet jubileuszowy, który 15 listopada z udziałem około 300 osób odbył się w salach bankietowych “Chateau Ritz” w podchicagowskim Niles.
Gratulacje i życzenia w imieniu Związku Narodowego Polskiego przekazał prezes Franciszek Spula, który w swoim wystąpieniu powiedział, że kierowaną przez niego organizację bardzo cieszą takie jubileusze, gdyż rodzi to dobrą perspektywę na przyszłość dla organizacji i całej Polonii.
W imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich życzenia dalszej owocnej pracy dla dobra dzieci i młodzieży na ręce dyrektor Jolanty Zabłockiej-Kopiec i prezes Zofii Mazurek przekazała prezes Ewa Koch oraz ks. proboszcz Tadeusz Dzieszko, który odczytał również listy gratulacyjne od metropolity krakowskiego, księdza kardynała Stanisława Dziwisza i nowego generała zakonu paulinów, ojca Arnolda Chrapkowskiego.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP