Organizacja Parady 3 Maja to nie tylko wielkie przedsięwzięcie logistyczne, ale także finansowe. Od lat jego organizacją zajmuje się specjalnie do tego powołany komitet, który przed kilkoma dniami zebrał się, by ostatecznie podliczyć wydatki i dochody. Jak się okazuje, bilans wcale nie musi wyjść na zero...
Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja obradował na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Jego członkowie, reprezentujący różne organizacje polonijne, wysłuchali podsumowania dotyczącego końcowego rozliczenia finansowego parady i dokonali wyboru nowych władz.
Ze względu na odejście z funkcji prezesa Związku Klubów Polskich Tadeusza Czajkowskiego zaszła konieczność wprowadzenia na stanowisko przewodniczącego komitetu nowego prezesa ZKP Jana Kopcia (prezes ZKP ustawowo obejmuje przewodniczenie komitetowi).
Ustępujący przewodniczący przedstawił wpływy i wydatki związane z tegorocznymi rocznicowymi obchodami uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z opłat za udział w paradzie i datków od sponsorów oraz ze sprzedaży biletów na bankiet, na którym wybiera się królową, na konto organizacyjne parady wpłynęło 43 849 dolarów.
Wydatki zamknęły się kwotą 36 146,14 dolarów. Najpoważniejsze pozycje po stronie wydatków dotyczą opłat za licencje miejskie, organizacji wyborów królowej oraz stypendiów dla laureatek tego konkursu. Na te cele wydano odpowiednio: 10 050 dol., 10 265,50 dol. oraz 5 tys. dolarów. Ponadto 4 tysiące zapłacono miastu za nagłośnienie przemarszu i ustawienie trybuny. Ubezpieczenie kosztowało blisko 2 tysiące dolarów.
Dochód wyniósł więc 7702,86 dol. i wraz z przychodami z lat poprzednich na dzień 31 października stanowi na koncie organizacyjnym kwotę 54 395,89 dolarów.
Zebrani wybrali skład nowych władz Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja. Przewodniczącego Jana Kopcia będą wspierać zastępcy: Mary Anselmo, Michał Anioł Sirodzki, Andrzej Brach i Anna Ziółkowska-Sobór. Skarbnikiem została Ewa Rumińska, a sekretarzem finansowym Romuald Matuszczak. Protokolantem jest Barbara Chałko, a Łucja Mirowska-Kopeć została rzecznikiem prasowym. Wybrano komisję rewizyjną oraz grupę koordynatorów. Za przygotowanie i przeprowadzenie parady odpowiadają: Michał Anioł Sirodzki, Adam Kopeć i Marek Ogórek. Za obsługę prasową są odpowiedzialni redaktorzy mediów polonijnych: Małgorzata Ptaszyńska, Sławomir Budzik i Sylwester Skóra.
Na 28 marca 2015 roku zaplanowany został termin konkursu wyborów królowej. Na początku 2015 roku ogłoszone zostaną terminy zgłaszania kandydatur na marszałka i hasło przyszłorocznej parady.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama