Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:20
Reklama KD Market
Reklama

Jaką muzykę tworzą młodzi polscy kompozytorzy? Zaprezentowali ją w Chicago

Jaką muzykę tworzą młodzi polscy kompozytorzy? Zaprezentowali ją w Chicago
Ich kariery rozpoczęły się już po upadku komunizmu w 1989 roku. Kontynuowali edukację za granicą, co wzbogaciło ich doświadczenia i pozwoliło na poznanie różnorodnych światowych tradycji i nowych tendencji w muzyce.

Dostęp do najnowszych technologii umożliwił im eksperymentowanie z nową estetyką. Muzykę pokolenia urodzonego w latach 70. – którą charakteryzuje zróżnicowanie muzycznych środków przekazu, a także odwaga i świadomość odpowiedzialności i ryzyka, jakie wiąże się z własnymi wyborami artystycznymi – mogliśmy usłyszeć w niedzielę 16 listopada w Constellation w Chicago w wykonaniu polskich i amerykańskich muzyków.

Kuratorem koncertu „Muzyka polska: pokolenie otwartych granic” był Krzysztof Wołek, urodzony w 1976 roku w Bytomiu. Jest kompozytorem, improwizatorem oraz twórcą instalacji multimedialnych. Zajmuje się też promocją muzyki współczesnej. W 2007 r. ukończył studia doktoranckie w zakresie kompozycji i muzyki komputerowej na University of Chicago. Obecnie jest wykładowcą i dyrektorem studia muzyki elektronicznej na University of Louisville. W czasie programu wysłuchaliśmy jego utworu „Motions. Stases”, który jest rodzajem koncertu fortepianowego. Został napisany z myślą o Małgorzacie Walentynowicz, pianistce, absolwentce Akademii Muzycznej w Gdańsku, która w sobotę brała udział w wykonaniu utworu.

Wśród prezentujących swoje utwory znalazł się Paweł Hendrich, Ewa Trębacz,  Agata Zubel, Cezary Duchnowski.

/a> fot.Maria Zakrzewska


Kompozytorzy, którzy wystąpili na listopadowych koncertach w Urbana-Champaign (12 listopada), Louisville (14 listopada) i w Chicago (16 listopada), zostali wybrani spośród wielu równie utalentowanych kompozytorów polskich urodzonych w latach 70. i aktywnych na współczesnej polskiej scenie muzycznej. Ich kompozycje wykonywane były przez siedemnastoosobową grupę muzyków należących do Illinois Modern Ensemble z University of Illinois w Urbana-Champaign pod dyrekcją Stephena Taylora, który jest nie tylko dyrygentem, ale także kompozytorem, teoretykiem i krytykiem muzycznym.

Wszystkie trzy amerykańskie koncerty polskich kompozytorów sponsorowane były przez Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, University of Louisville, University of Illinois w Urbana-Champaign, Constellation w Chicago oraz Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej.

Maria Zakrzewska

Zdjęcie główne: Agata Zubel wykonuje utwór własnej kompozycji zatytułowany "Not I" fot.Maria Zakrzewska

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama