Uczestnicy akademii z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w sali koncertowej Schiller-Theater w Berlinie w niedzielę zgotowali owacyjne przyjęcie Lechowi Wałęsie i Michaiłowi Gorbaczowowi. Obaj politycy podali sobie ręce.
Zgromadzeni oklaskiwali gości honorowych na stojąco. Wałęsa pozdrowił ich znakiem "V" - zwycięstwa.
W akademii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Niemiec Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel.
Burmistrz Berlina Klaus Wowereit wspomniał o polskiej Solidarności, która - jak podkreślił - stała się inspiracją dla opozycjonistów w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Upadek muru jest dowodem na to, że "niemożliwe może stać się możliwym" - powiedział polityk SPD.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz także nawiązał do sytuacji w Polsce. Wspomniał o fali strajków w Stoczni Gdańskiej w 1988 roku będących przejawem "prawdziwego ruchu robotniczego". Jak podkreślił, polscy robotnicy w walce o wolność kierowali się zasadą "zło dobrem zwyciężaj", co przesądziło o pokojowym charakterze protestów.
Schulz przypomniał, że duszą Unii Europejskiej jest solidarność. Wskazał na problemy nurtujące obecnie obywateli krajów wspólnoty, w tym wysokie bezrobocie wśród młodzieży, powodujące wzrost poparcia dla ruchów populistycznych. Szef PE powiedział, że wydarzenia roku 1989 pokazują, iż "wszystko jest możliwe, ale nic nie jest nam dane na zawsze".
Burmistrz Berlina Klaus Wowereit w niedzielę wieczorem dał znak do wypuszczenia w niebo 8 tys. lampionów ustawionych wzdłuż dawnej granicy dzielącej Berlin na dwie części, kończąc w ten sposób oficjalne obchody 25. rocznicy upadku muru berlińskiego.
"Można przezwyciężyć mury z betonu i mury w głowach, nawet te bardzo wysokie i wzniesione na wieczne czasy, jeśli ludzie się zorganizują i wezmą swój los we własne ręce" - powiedział Wowereit. Zapewnił, że Niemcy są solidarne z ludźmi w krajach, gdzie nie ma jeszcze wolności i pokoju.
Wśród osób, które właśnoręcznie zwolniły lampiony przytwierdzone do stojaków, byli Lech Wałęsa, Michaił Gorbaczow i prezydent Niemiec Joachim Gauck. Orkiestra Staatskapelle pod dyrekcją Daniela Barenboima zagrała fragment IX Symfonii Beethovena.
Sznur lampionów ustawiono w piątek na długości 15 kilometrów w miejscu, gdzie w 1989 roku przebiegał mur.
(PAP)
Na zdj.: obchody 25. rocznicy upadku muru berlińskiego fot.Rainer Jensen/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione
Niemcy. Owacja dla Wałęsy i Gorbaczowa
Uczestnicy akademii z okazji 25. rocznicy upadku muru berlińskiego zgotowali owacyjne przyjęcie...
- 11/09/2014 06:56 PM
Reklama