Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 17:39
Reklama KD Market

W ciągu trzech lat w stolicy stanie 1580 nowych wiat przystankowych

1580 nowych wiat przystankowych powstanie w Warszawie w ciągu najbliższych trzech lat. Poza zwykłymi wiatami, w pobliżu zabytkowych budynków staną wiaty konserwatorskie, a w centrum miasta tzw. wiaty konkursowe. Na tych przystankach będzie dostęp do internetu.

Nowe wiaty zostaną wyposażone w trzy rodzaje zadaszeń, dostosowanych do charakteru przestrzeni publicznej. Tzw. wiaty konkursowe, wyłonione w konkursie organizowanym przez miasto w 2006 roku - staną w najbardziej reprezentacyjnych i ważnych komunikacyjnie lokalizacjach. Wiaty konserwatorskie – w obszarach objętych nadzorem konserwatorskim. Natomiast praktyczne i uniwersalne wiaty seryjne - w pozostałej części miasta, w centrach dzielnic oraz przy głównych ciągach komunikacyjnych poza ścisłym centrum.

W poniedziałek, w pobliżu ronda Daszyńskiego zaprezentowana została pierwsza konkursowa wiata. W jej prezentacji wziął udział m.in. zastępca prezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz i dyrektor ZTM Wiesław Witek. Wiata jest wyposażona w szklany dach, który ma być odporny na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie latem ma chronić przez intensywnym słońcem. Wiata utrzymana jest w szarej kolorystyce, z czerwonym obramowaniem frontu. Fioletem została zapisana nazwa przystanku. Nie zabrakło rozkładów jazdy i mapki ze schematem linii autobusowych. Ponadto na przystanku pasażerowie będą mogli bezpłatnie skorzystać z bezprzewodowego internetu.

Oprócz dostępu do internetu, na części wiat w przyszłości może pojawić się m.in. możliwość zakupu biletu za pomocą telefonu dzięki technologii NFC (Near Field Communication).

"Rozpoczęliśmy na poważnie prace w tym zakresie. Telefon jest po prostu urządzeniem płatniczym, na tym polega technologia NFC. Na wiacie konkursowej zaakcentowaliśmy tą możliwość i w tej chwili jesteśmy na etapie tzw. technicznych konsultacji z potencjalnym operatorem" - powiedział dziennikarzom w poniedziałek Witek.

W sumie w ciągu najbliższych trzech lat w Warszawie ma pojawić się 1580 nowych wiat, z tego 625 konkursowych - takich jak przy rondzie Daszyńskiego. W tym roku, zapowiada Witek, ma powstać 180 nowych wiat. Najpierw mają stanąć m.in. przy ul. Karolkowej i rondzie ONZ. "Zaczęliśmy już montaż wiat konserwatorskich i pierwsze cztery w tej chwili są montowane w rejonie dworca PKP Warszawa Wileńska" - powiedział Witek.

Zgodnie z umową, w ramach koncesji, wiaty wybuduje firma AMS SA w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak powiedział Witek, umowa została podpisana 18 grudnia 2013 roku.

"To jest dosyć duże przedsięwzięcie, także z finansowego punktu widzenia - 80 mln zł, tyle trzeba zainwestować w cały system. Umówiliśmy się, że w okresie kolejnych trzech lat (czyli w roku 2014, 2015 i 2016) postawimy 1580 wiat (...) i będą one przez firmę, w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, eksploatowane od momentu podpisania umowy przez 10 lat i osiem miesięcy. 80 mln zł to jest koszt całego przedsięwzięcia i to są pieniądze, które będą inwestowane przez naszego partnera, czyli przez firmę AMS" - powiedział Witek.

Dodał, że firma będzie zarabiać na ekspozycji reklamy zewnętrznej na wiatach. (PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama