Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 października 2024 16:24
Reklama KD Market

Odstąpiono od przymusowej kwarantanny wobec pielęgniarki

Pielęgniarka Kaci Hickox, która została objęta przymusową kwarantanną po powrocie do USA z Afryki Zachodniej, gdzie zajmowała się pacjentami zarażonymi wirusem ebola, w poniedziałek mogła wrócić do domu.


Wszystkie testy Hickox wypadły negatywnie, w ciągu ostatnich 24 godzin nie wystąpiły u niej żadne objawy chorobowe - poinformowało w poniedziałek biuro gubernatora stanu New Jersey Chrisa Christie.


Hickox "zgodziła się wyjechać do stanu Maine i uda się tam prywatnie, nie korzystając ze środków transportu publicznego". W Maine będzie dalej systematycznie badana - podkreślono.


W niedzielę Hickox zagroziła, że wystąpi na drogę sądową przeciwko objęciu jej kwarantanną. Oświadczyła, że postępowano wobec niej w taki sposób, że "czuła się jak kryminalistka". Adwokat pielęgniarki powiedział, że zasady postępowania z osobami powracającymi z Afryki Zachodniej wprowadzone przez władze trzech stanów USA - Nowego Jorku, New Jersey i Illinois - "rodzą poważne problemy, jeśli chodzi o zakres swobód obywatelskich".


Wcześniej Biały Dom wyraził obawy, że wprowadzenie obowiązkowej 21-dniowej kwarantanny dla wszystkich pracowników służby zdrowia, którzy powracają z Afryki Zachodniej, utrudni walkę z wirusem. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca na razie tylko dobrowolną kwarantannę lekarzom i pielęgniarkom powracającym z Afryki Zachodniej.


W niedzielę gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zarządził złagodzenie przepisów o kwarantannie. Zgodnie z nowymi zasadami osoby, które powracają do USA z Afryki Zachodniej i nie wykazują symptomów zakażenia, będą mogły odbywać kwarantannę w domu. Stan ich zdrowia będzie sprawdzany codziennie dwa razy. Władze stanowe zwrócą im utracone zarobki.


Cuomo zapewnił, że stan Nowy Jork zachęca lekarzy i pielęgniarki, aby udawali się do krajów borykających się z epidemią.


Szef oenzetowskiej misji powołanej do walki z epidemią eboli (UNMEER) Anthony Banbury podkreślił w poniedziałek, że rządy muszą unikać robienia czegokolwiek, co mogłoby powstrzymać pilnie potrzebny personel medyczny przed udawaniem się do Afryki Zachodniej. Nie podając żadnych konkretnych przykładów ostrzegł, że podstawą decyzji w sprawie kwarantanny nie może być histeria.


Banbury podkreślił, że misja UNMEER, walcząca z epidemią eboli w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, pilnie potrzebuje setek pracowników służby zdrowia z zagranicy. Państwa Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (EAC) zaoferowały 600, a Etiopia 200.


Wirus, którzy przenosi się przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zarażonej, zabił już według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ponad 4,9 tys. osób. Szacuje się, że zarażonych jest ponad 10 tys.(PAP)



Na zdjęciu głównym: Kaci Hickox fot.YouTube


Ennio Leanza/EPA


Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 

Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama