Frank Spula wygrał dużą przewagą głosów wybory na urząd prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej. Nastąpiły jednak zmiany na ważnych stanowiskach wiceprezesów – Maria Szonert-Binienda jest teraz odpowiedzialna za sprawy polskie, a Mark Pienkos za kontakty zewnętrzne.
Frank Spula, stojący na czele KPA od 2005 r., pokonał – stosunkiem głosów 52 do 30 – Ludwika Wnękowicza, biznesmena z New Jersey i długoletniego działacza polonijnego.
Wyjść naprzeciw młodym
Spula, który jest też od 2005 r. prezesem Związku Narodowego Polskiego, oświadczył, że podczas swojej kolejnej dwuletniej kadencji w KPA skoncentruje się na przyciągnięciu w szeregi organizacji młodego pokolenia. – Musimy rozmawiać z młodymi ludźmi o ich potrzebach i oczekiwaniach i wyjść im naprzeciw. Dlatego biorę udział w spotkaniach i dyskusjach z młodzieżą, jak np. niedawno w dorocznej konferencji Quo Vadis - zapewniał prezes.
Jednoczyć się
Spula zamierza też pracować na rzecz zjednoczenia rozmaitych środowisk polonijnych. – Bardzo jest dla mnie ważne dotarcie do różnych społeczności i zjednoczenie najnowszej imigracji z Polski z tzw. starą, zasiedziałą Polonią oraz z drugim, a nawet trzecim pokoleniem Polaków. Naszą siłą jednoczącą jest miłość do Polski i szacunek dla naszego wspólnego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Tysiące dzieci w całych USA uczy się w szkołach języka polskiego i rozpocząłem proces reaktywowania w KPA komitetu ds. edukacji, ponieważ nauczyciele odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu polskiego ducha i naszego dziedzictwa w przyszłych pokoleniach w Ameryce.
Zwiększać znaczenie Polonii
Ponadto prezes KPA obiecuje kontynuację dotychczasowych dążeń na rzecz wzmocnienia znaczenia polskiej grupy w Stanach Zjednoczonych. – Musimy stać się mocnym i wpływowym głosem w Ameryce. Przede wszystkim poprzez zaangażowanie w życie lokalnych społeczności i głosowanie w wyborach na wiarygodnych kandydatów, którzy popierają nas oraz spełniają nasze potrzeby i oczekiwania. KPA cieszy się uznaniem wielu społeczności i środowisk, i konieczne jest nie tylko utrzymanie tego wizerunku, ale też wyznaczenie sobie jeszcze wyższych standardów i sprostanie im.
Współpraca z innymi grupami
Za bardzo istotną dla podniesienia rangi polonijnej grupy na forum ogólnoamerykańskim Spula uważa również współpracę z innymi społecznościami – litewską, ukraińską, żydowską, latynoską i afroamerykańską. – Dobrze jest mieć przyjaciół i sojuszników – konstatuje.
Szef KPA wyraża też przekonanie, że jego organizacja może wspierać ważne dla Polski sprawy, pozostając organizacją niezależną od tamtejszych układów sił i partii politycznych.
Nowa wiceprezes ds. polskich
Adwokat i działaczka społeczna z Ohio Maria Szonert-Binienda wygrała przewagą tylko jednego głosu. Warto dodać, że na karcie wyborczej figurowała ona jako Szonert (a nie Szonert-Binienda).Opowiedziało się za nią 41 delegatów, a 40 za poprzednią wiceprezes ds. polskich Bożeną Kamińską. Jeden delegat wstrzymał się od głosu.
Wzmacniać obronność Polski
W korespondencji e-mailowej z „Dziennikiem Związkowym” Szonert-Binienda stwierdza, że w obecnej sytuacji międzynarodowej priorytetem jest dla niej sprawa obronności Polski. – Ważnym zadaniem dla KPA jest wzmocnienie zdolności obronnych kraju poprzez zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Na ostatnim zjeździe delegatów krajowych KPA właśnie taka rezolucja została przyjęta znaczną większością głosów. Również przyjęto rezolucję w sprawie tragedii smoleńskiej. Są to więc sprawy priorytetowe zarówno dla KPA, jak i dla mnie. Ponadto istotnym priorytetem mojego programu będzie opracowanie planu rozwoju polskiej agendy, czyli tzw. „policy options paper”. W tym celu zamierzam przeprowadzić szerokie konsultacje zarówno w Polsce, jak i wśród Polonii – wyjaśnia nowa wiceprezes, która jest żoną prof. Wiesława Biniendy, m.in. konsultanta zespołu ds. katastrofy smoleńskiej i członka Rady Ekspertów ds. Nauki i Techniki prezydenta Baracka Obamy.
Pozostałe wyniki wyborów KPA
Mark Pienkos, prezes wydziału stanowego KPA w Wisconsin, zdobył stanowisko wiceprezesa KPA ds. kontaktów zewnętrznych, pokonując 30 głosami Susanne Lotarski.
Na stanowisku wiceprezesa ds. amerykańskich pozostał prof. Anthony Bajdek, który odniósł zwycięstwo nad Johnem Czopem przewagą 40 głosów.
Za sprawy kulturalne nadal będzie odpowiedzialna wiceprezes Deborah Majka, która wygrała z Józefem Krutulem 48 głosami.
Funkcję wiceprezesa ds. członkostwa będzie sprawował Richard Mazella, który pokonał Bogusława Niemczewskiego 22 głosami.
***
Wybory nowego zarządu KPA odbyły się w piątek 17 października br. podczas dwudniowej konwencji organizacji w hotelu Rosemont koło Chicago. Przypomnijmy, że Kongres Polonii Amerykańskiej został założony w 1944 r., by reprezentować interesy Amerykanów polskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. KPA jest federacją, do której należy ponad trzy tysiące polonijnych organizacji, klubów i ugrupowań weteranów. Idee, cele, zadania oraz informacje nt. historii i bieżącej działalność KPA można znaleźć na witrynie organizacji pod adresem: http://www.pac1944.org/.
Alicja Otap
Zdjęcie główne: Frank Spula sprawuje urząd prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej od 2005 roku fot.Andrzej Baraniak