O to, jak fotografować Chicago do naszego konkursu na zdjęcia do kalendarza na 2015 r., pytamy Iwonę Biedermann – fotografika i właścicielkę galerii Dreambox.
"Fotografia to jest pisanie, rysowanie światłem. Jest świadectwem czasu, w którym powstaje. Ważne elementy fotografii to światło, kolor i kompozycja. Trzeba pamiętać, że aparat fotograficzny to jest narzędzie pracy, jak choćby wiertarka. Ma swoje możliwości i ograniczenia. Warto więc pomyśleć, ale można też zaufać instynktowi.
Ważna jest nasza obecność, otwartość i gotowość do rozpoznania. Fotografia zawsze coś ujawnia, dokumentuje, poszukuje, prowokuje, zadaje pytania, uczy, bawi, rozwija wyobraźnię.
Można wzbogacić kompozycję poprzez koncentrowanie się na długich naświetleniach, na przykład ukazać „Chicago by night”. Długie naświetlanie powoduje poruszenia, warto więc używać statywu. A jego połączenie z lampą błyskową może dać ciekawe efekty, zwłaszcza przed zachodem słońca. Jest to ulubiona przez fotografów „magiczna” godzina, kiedy mamy ciepły kolor światła, mniej kontrastu i długie cienie.
Piękna architektura Chicago to temat sam w sobie. Ale wprowadzenie do architektury, do otoczenia – człowieka, na pewno wzbogaca miejsce i czas, w którym żyjemy. Możemy się skoncentrować na temacie „człowiek i miasto”, a w nim pokazać coś bardzo osobistego – rodzinę, grupę społeczną w naszej dzielnicy, a może samo miasto i jego piękno – rzekę, jezioro, ulice dniem i nocą. Można również fotografować z zaskoczenia, z poczuciem humoru.
Ważna jest obserwacja światła i tego, jak je wykorzystamy. Dla mnie każde warunki atmosferyczne są dobre do fotografii. Każda pogoda – na przykład deszcz – niesie w sobie inne piękno.
Życzę uczestnikom konkursu dużo radości w poszukiwaniu tematu i fotografowaniu".
Fotografie można nadsyłać na adres: [email protected]
(kc)
fot.Ewa Czuper