Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:24
Reklama KD Market
Reklama

Niemcy. Rozpoczął się kolejny strajk pilotów Lufthansy

Kolejny strajk pilotów niemieckich linii lotniczych Lufthansa, ogłoszony przez związek zawodowy Cockpit, rozpoczął się w poniedziałek o godz. 13 i objął rejsy na krótkich i średnich dystansach. Piloci występują w obronie swych przywilejów emerytalnych.


Wzmacniając naciski na władze Lufthansy Cockpit ogłosił niespodziewanie w poniedziałek rano, że następnego dnia do strajku przystąpią też piloci obsługujący loty na długich trasach; ich akcja protestacyjna potrwa do północy.


Strajk pilotów latających na krótkich i długich dystansach również potrwa do północy we wtorek i spowoduje zakłócenia 2150 rejsów i dotknie 200 tys. pasażerów. Aby złagodzić skutki strajku Lufthansa planuje uruchomić 700 lotów zastępczych.


Obecny strajk to już dziewiąta od końca sierpnia akcja protestu w Lufthansie przeciwko planom zmiany warunków wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Związkowcy domagają się utrzymania dotychczasowych zasad wypłacania pilotom świadczeń przedemerytalnych, z których zaczynają korzystać przeciętnie w wieku 59 lat. Pracodawca chce natomiast stopniowo podnieść ten próg do średnio 61 lat.


Obowiązujące obecnie przepisy pozwalają pilotom największego niemieckiego przewoźnika na odejście z zawodu już w wieku 55 lat.


Lufthansa wdraża program restrukturyzacji koncernu przewidujący między innymi drastyczne obniżenie kosztów. Sprawa dotyczy pilotów samej Lufthansy, jak również jej spółek córek: Lufthansa-Cargo i Germanwings.


W poniedziałek wczesnym rankiem zakończył się w Niemczech kolejny strajk maszynistów kolejowych. Protest rozpoczęli w piątek o godz. 15 maszyniści pociągów towarowych, a w sobotę o godz. 2 do strajku dołączyli maszyniści składów pasażerskich - miejskich, regionalnych i dalekobieżnych. Z uwagi na jesienne ferie, które dla części niemieckich landów kończyły się w miniony weekend, a dla innych się rozpoczynały, pasażerowie szczególnie boleśnie odczuli brak połączeń.


Związek zawodowy maszynistów GDL domaga się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. Chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. We wszystkich tych sprawach nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia.


Wielkonakładowy "Bild" porównał w poniedziałek strajki na kolei i w transporcie lotniczym do "ping ponga", gdzie maszyniści i piloci odbijają piłeczki, "paraliżując" niemiecką gospodarkę. (PAP)


fot.Peter Steffen/EPA



Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama