Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 10:32
Reklama KD Market

UE. Ponad 30 tys. ofiar handlu ludźmi w latach 2010-2012

Ponad 30 tys. ofiar handlu ludźmi odnotowano w Unii Europejskiej w latach 2010-2012 - poinformowała w piątek komisarz UE do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Zdecydowana większość ofiar to kobiety, a sprawcami są głównie mężczyźni.

Unijna komisarz zaprezentowała w piątek raport na temat wdrażania strategii walki z przemytem ludzi na lata 2012-2016, wraz z raportem dotyczącym ofiar handlu ludźmi w latach 2010-2012.

"W latach 2010-2012 kraje członkowskie zarejestrowały 30 tys. ofiar handlu ludźmi. Dwie trzecie z nich to byli obywatele unijni. Ponad tysiąc stanowiły dzieci" - powiedziała komisarz Malmstroem na konferencji prasowej. Dodała, że dane te pochodzą od organów ścigania na terenie całej UE oraz innych organizacji, które na co dzień niosą pomoc ofiarom.

Wśród ofiar handlu ludźmi w UE 67 proc. stanowią pełnoletnie kobiety, 13 proc. - nieletnie dziewczynki, 17 proc. to dorośli mężczyźni, a 3 proc. to nieletni chłopcy. 36 proc. to osoby w wieku 18-24 lat.

Większość z nich - 69 proc.- to ofiary wykorzystywania seksualnego, zaś 19 proc.- służyło za tanią albo darmową siłę roboczą. 12 proc. padło ofiarą innych działalności, jak m.in. usunięcie organu czy zmuszanie do żebrania.

"Większość sprawców to mężczyźni. Ponad 8,5 tys. aktów oskarżenia wniesiono w krajach członkowskich. Zapadło ok. 3,8 tys. wyroków skazujących" - powiedziała komisarz.

W krajach UE sprawców jest najwięcej w Bułgarii, Rumunii, Belgii, Niemczech i Hiszpanii. Jeśli chodzi o kraje spoza UE, są to Nigeria, Turcja, Albania, Brazylia i Maroko.

Malmstroem podkreśliła, że handel ludźmi jest pogwałceniem podstawowych praw człowieka. Belgię i Niemcy wezwała do wdrożenia unijnej dyrektywy przeciwko handlowi ludźmi z 2011 r., która powinna była zostać wdrożona 18 miesięcy temu.

Malmstroem poinformowała, że w ramach strategii walki z przemytem ludzi na lata 2012-2016, udało się wypracować m.in. lepszą ochronę ofiar, w tym szczególnie dzieci, a także usprawnić przekazywanie danych między krajami członkowskimi.

Z Brukseli Aneta Oksiuta (PAP)

fot.sammisreachers/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama