Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:16
Reklama KD Market
Reklama

KE chce zakazać importu produktów rybnych ze Sri Lanki

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek wprowadzenie przez UE zakazu importu produktów rybnych ze Sri Lanki. To sankcja za tolerowanie przez ten kraj nielegalnych połowów ryb.

Jak poinformowała unijna komisarz ds. polityki morskiej i rybołówstwa Maria Damanaki, zakaz ma zacząć obowiązywać od połowy stycznia 2015 r. Wniosek KE muszą jeszcze zatwierdzić państwa Unii.

Sri Lanka jest drugim eksporterem produktów rybnych do UE, a wartość tego eksportu to około 74 mln euro rocznie.

Według Komisji kraj ten nie przeciwdziała nielegalnym połowom, o co UE zwracała się już w listopadzie 2012 r. Unia domagała się wówczas wzmocnienia kontroli, wprowadzenia kar oraz przestrzegania międzynarodowych i regionalnych przepisów w dziedzinie rybołówstwa.

"Sytuacja się nie poprawiła, a problemy są coraz większe. Sri Lanka nie ma żadnego systemu kontroli" - powiedziała Damanaki.

Poinformowała też, że Komisja proponuje zniesienie wprowadzonego w marcu zakazu przywozu produktów rybołówstwa z Belize. Kraj ten zapowiedział reformy i przyjęcie nowych przepisów, dotyczących kontroli statków, aby walczyć z nielegalnymi połowami. Konkretne działania, mające ukrócić nielegalne połowy podjęły też Togo, Vanuatu, Fidżi i Panama, którym UE zagroziła dwa lata temu wprowadzeniem sankcji.

Na liście krajów, którym UE grozi sankcjami za tolerowanie nielegalnych połowów, są Korea Płd., Ghana i Curacao (terytorium zależne Holandii). W listopadzie 2013 r. zostały one formalnie ostrzeżone przez Unię. Damanaki poinformowała we wtorek, że państwa te pracują jednak nad poprawą sytuacji i przyjęciem odpowiednich przepisów, a w styczniu 2015 r. KE oceni te działania.

Unijny rynek ciągle pozostaje zamknięty dla produktów rybołówstwa z Kambodży i Gwinei. (PAP)

fot.M.A.Pushpa Kumara/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama