Złe wieści dla nowych posiadaczy kart
Oprocentowanie kart kredytowych bije już niemal rekord. Obecnie wynosi średnio 14,72 proc. A ci poważniej zadłużeni muszą się liczyć nawet z oprocentowaniem rzędu 59,9 proc. Nowe przepisy FED wprowadzone w sierpniu, mające na celu ochronę posiadaczy kart przed nieuzasadnionymi obciążeniami przez banki, nie przewidziały zabezpieczenia przed najgorszym wrogiem...
- 01/28/2011 11:19 PM
Oprocentowanie kart kredytowych bije już niemal rekord. Obecnie wynosi średnio 14,72 proc. A ci poważniej zadłużeni muszą się liczyć nawet z oprocentowaniem rzędu 59,9 proc.
Nowe przepisy FED wprowadzone w sierpniu, mające na celu ochronę posiadaczy kart przed nieuzasadnionymi obciążeniami przez banki, nie przewidziały zabezpieczenia przed najgorszym wrogiem użytkowników kart: oprocentowaniem.
Ustawa chroni przed zwiększaniem oprocentowania większości wyrobionych już kart, jednak nie przewiduje żadnych regulacji odsetek dla nowych klientów.
– Stopy oprocentowania rosną, gdyż emitenci kart wiedzą, że po ich wydaniu nie mogą zwiększać oprocentowania i robią to wcześniej – mówi Beverly Harzog z Credit.com.
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat roczne stopy oprocentowania wzrosły o 20 proc. Ostatni raz tak wysokie były w listopadzie, kiedy utrzymywały się na poziomie 14,78 proc.
A propozycja wprowadzenia 15-proc. limitu oprocentowania nie spotkała się jeszcze z przychylnością Kongresu.
W praktyce oznacza to, że ocena zdolności kredytowej poniżej 599 punktów będzie równać się odsetkom w wysokości 24 proc. lub wyżej. Jeżeli w ogóle bank zgodzi się wydać kartę.
A inwencja banków nie zna granic. First Premier Bank ma na przykład w swojej ofercie złotą kartę kredytową Gold MasterCard z oprocentowaniem… 59,9 proc. Jak instytucja sama podkreśla, dla klientów „z mniej idealną zdolnością kredytową”.
Nowi posiadacze kart z 650 do 699 punktami na koncie muszą się liczyć z odsetkami w wysokości od 15 do 19 proc. Ale już ocena zdolności kredytowej na 700-749 pkt. pozwoli zasilić portfel kartą o oproc. od 13 do 15 proc. Z kolei 750 pkt. i więcej to już możliwość skorzystania z takich ofert jak Simmons Visa Platinum z oproc. 7,25 proc. przyznawanej przez Simmons First Bank (mający siedzibę w Arkansas, ale obsługujący klientów w całym kraju) czy PenFed Promise Visa wydawanej przez Pentagon Federal Credit Union, której oproc. wynosi 9,99 proc. z ofertą promocyjną 7,49 proc. przez pierwsze 3 lata.
Zobacz też:
Użytkownicy kart kredytowych pod ochroną
as
Reklama