Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 16:31
Reklama KD Market
Reklama

Brytyjscy eksperci: Zjednoczone Królestwo uniknęło rozpadu, ale grozi mu chaos

Choć Zjednoczone Królestwo uniknęło ryzyka rozpadu, wiele wskazuje na to, że realizacja zmian, obiecanych Szkotom przed czwartkowym referendum, może doprowadzić do chaosu i przynieść niezamierzone skutki – uważają eksperci pytani przez PAP.

"Premier David Cameron będzie musiał stawić czoło własnej konserwatywnej partii, ponieważ są w niej ludzie, którzy albo nie chcą, by Szkocja uzyskała nowe prawa (w zakresie polityki fiskalnej - PAP), albo, jeśli się na to zgodzą, to tylko za cenę zwiększenia autonomii Anglii w stosunku do Szkocji" – powiedział PAP Brendan Donnelly, dyrektor think tanku Federal Trust.

"Wprawdzie liderzy trzech największych brytyjskich partii politycznych spanikowali w obliczu sondaży sugerujących możliwe zwycięstwo zwolenników niepodległości i obiecali Szkotom większą decentralizację, ale w partii konserwatywnej jest grupa sprzeciwiająca się dalszym ustępstwom wobec Szkotów" – podkreśla John Palmer, były dyrektor ośrodka European Policy Centre.

Palmer zauważa, że część torysów sympatyzuje z prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która otwarcie występuje przeciwko dalszym ustępstwom wobec Szkocji. UKIP nie zgadza się na dalsze gesty wobec Szkocji, jeśli nie będzie towarzyszyć im daleko idące wzmocnienie uprawnień deputowanych Izby Gmin reprezentujących okręgi wyborcze w Anglii.

UKIP jest zwycięzcą majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego i ocenia się, że ma duże szanse na zdobycie pierwszego mandatu w wyborach uzupełniających do Izby Gmin.

Obaj eksperci nie mają wątpliwości, że debata nad rozszerzeniem samodzielności Szkocji będzie trudna nie tylko ze względu na dużą polityczną i ekonomiczną wagę spraw, których dotyczy, ale także ze względu na kalendarz wyborczy - obecna kadencja Izby Gmin upływa w maju 2015 r.

"Największa niepewność i niewiadoma dotyczy tego, jak uprawnienia, które Szkocja ma otrzymać, wpłyną na zarządzanie innymi częściami Wielkiej Brytanii" – zaznacza Donnelly.

"Anglia jest na bardzo wczesnym etapie debaty decentralizacyjnej, a ważną rolę odegrają w niej miasta i regiony w północnej części Anglii: Newcastle, Liverpool, Manchester, Sheffield - politycznie będące bastionem Partii Pracy. Oczekują one od Londynu zgody na zwiększenie zakresu ich autonomii" – tłumaczy Palmer.

Zdaniem obu ekspertów nieodzowne okaże się rozdzielenie kwestii, które można załatwić w stosunkowo szybkim czasie, od tych, których rozwiązaniem zajmie się przyszły rząd, ale nawet to, co teoretycznie da się załatwić w krótkim czasie, okaże się politycznie kontrowersyjne.

Donnelly sądzi, że od tego, jak rząd Camerona wywiąże się z obietnic wobec Szkotów, może w pewnym zakresie zależeć wynik najbliższych wyborów parlamentarnych. Jeśli szkoccy nacjonaliści będący u władzy (w lokalnym rządzie) uznają ustępstwa Londynu za niewystarczające, mogą odnieść sukces w wyborach do Izby Gmin i umocnić się politycznie w stosunku do Partii Pracy w Szkocji.

"Na obecnym etapie wiele zależy od tego, czy Londyn odpowie na wynik referendum szybko i wspaniałomyślnie. Niewątpliwie większe problemy byłyby w sytuacji, gdyby Szkoci zagłosowali za niepodległością, ale konfliktów i tak nie da się uniknąć, mimo że głosowali za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie" – ocenia Donnelly.

Jego zdaniem pogodzenie sprzecznych interesów będzie trudne, a przekazanie Szkocji dalszych uprawnień będzie musiało zostać sformalizowane w dokumencie rangi konstytucyjnej.

Według opublikowanych w piątek wyników przeciwnicy niepodległości wygrali czwartkowe referendum ws. wystąpienia Szkocji z W. Brytanii z wynikiem ponad 55 proc. (PAP)

fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama