Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 22:29
Reklama KD Market
Reklama

Kraków. Proces ws. ekstradycji Polaka do USA; sąd chce poznać dowody

Kraków. Proces ws. ekstradycji Polaka do USA; sąd chce poznać dowody
Przed krakowskim sądem toczy się postępowanie ekstradycyjne 27-letniego Mateusza Z., podejrzanego o zabójstwo w USA 24-letniej Czeszki – poinformowała w czwartek PAP Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Na pierwszym posiedzeniu sąd uwzględnił wniosek obrońcy oraz prokuratora i postanowił zwrócić się do strony amerykańskiej o wydanie materiałów źródłowych będących podstawą wniosku o ekstradycję. Chodzi m.in. o nagrania z przesłuchania podejrzanego w krakowskim hotelu, jakie przeprowadzili przedstawiciele amerykańskich organów ścigania, którzy przybyli do Polski.

Informacja o takim spotkaniu znalazła się w dokumentacji wniosku o ekstradycję do USA. Oświadczenie złożone podczas tego spotkania przez Mateusza Z. jest – według wskazań strony amerykańskiej – jednym z głównych dowodów w sprawie.

Do zabójstwa doszło w czerwcu ub.roku w Chicago, ofiarą była znajoma Mateusza Z., 24-letnia obywatelka Czech. Bezpośrednio po zdarzeniu Mateusz Z. wrócił do Polski, w kwietniu został zatrzymany przez policję w Krakowie. Podczas przesłuchania podał inne okoliczności zdarzenia, niż te zawarte we wniosku strony amerykańskiej o zastosowanie tymczasowego aresztu w związku z zapowiedzią wystąpienia o ekstradycję. Mówił m.in., że został zaatakowany przez kobietę, która weszła do jego mieszkania, rozbijając drzwi.

Poinformował również, że zaraz po powrocie do Polski zadzwonił do przedstawicieli policji w Chicago z informacją, gdzie się znajduje, a potem dobrowolnie przybył na wyznaczone przez nich spotkanie w krakowskim hotelu, gdzie został przesłuchany.

Po zatrzymaniu sąd nie zastosował wobec Mateusza Z. aresztu ekstradycyjnego (do czasu nadesłania wniosku o ekstradycję). Wyznaczył mu poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł. Mimo zażalenia prokuratury, decyzję utrzymał sąd drugiej instancji.

W dokumentacji nadesłanego przez stronę amerykańską wniosku o ekstradycję znalazły się m.in. oświadczenia złożone pod przysięgą przez prokuratora i inspektora policji z informacjami o zeznaniach świadków i toku postępowania. Była też informacja, że istotnym dowodem w sprawie jest przesłuchanie podejrzanego w krakowskim hotelu i złożone wtedy przez niego oświadczenie.

Obrońca podejrzanego mec. Maciej Lis złożył wniosek, by sąd wystąpił o udostępnienie tego oświadczenia, a także o protokoły zeznań świadków, protokoły oględzin miejsca zdarzenia i sekcji zwłok. Chodziło o to, że według relacji podejrzanego kobieta mogła znajdować się pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Wskazał także na dowody, że była to osoba agresywna i miała z tego powodu kłopoty z prawem.

Prokurator przychylił się do wniosku o udostępnienie oświadczenia Mateusza Z. z przesłuchania w hotelu, chciał też wskazania, czy dowód ten będzie wykorzystany w sprawie, skoro został pozyskany w sposób nieuprawniony; uznał, że pozostałe materiały nie są konieczne wobec oświadczeń pod przysięgą.

Sąd przychylił się do wszystkich wniosków obrońcy. Postanowił zwrócić się do strony amerykańskiej o dołączenie materiałów źródłowych, będących podstawą wniosku o ekstradycję. Do tego czasu odroczył postępowanie.

Po analizie wszystkich materiałów sąd podejmie decyzję co do dopuszczalności ekstradycji. Ostateczną decyzję w sprawie ekstradycji podejmie minister sprawiedliwości.

Pytany przez PAP o przesłuchanie podejrzanego w hotelu mec. Lis powiedział, że "takie działanie jest nielegalne". "Tu obowiązuje oficjalna droga wystąpienia z wnioskiem o udzielenie pomocy prawnej do organów innego państwa. Podejrzany powinien zostać przesłuchany na podstawie dołączonych do wniosku pytań, z zachowaniem uprawnień procesowych zagwarantowanych w polskiej procedurze karnej. Takie działanie strony amerykańskiej stanowi naruszenie praw podejrzanego, ale i świadczy o stosunku USA do procedur państwa polskiego" – podkreślił adwokat. (PAP)

Na zdjęciu: Mateusz Z. fot.Facebook

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama