Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:21
Reklama KD Market

Święty Jan Paweł II upamiętniony na cmentarzu Maryhill w Niles

Święty Jan Paweł II upamiętniony na cmentarzu Maryhill w Niles
fot.arch. Romana Szabelskiego

Trudno go nie dostrzec jadąc ulicą Milwaukee wzdłuż cmentarza Maryhill w Niles. 32. stopowej wysokości granitowy monument ozdobiony dwoma podobiznami świętego Jana Pawła II, zwieńczonymi widokiem wzbijających się w niebo gołębi oraz bliskimi jego sercu wizerunkami Matki Bożej Królowej Polski i Marii Panny z Guadalupe góruje nad nową kwaterą tej polonijnej nekropolii.


W sobotniej uroczystej konsekracji pomnika przez biskupa Andrzeja Wypycha wzięło udział kilkaset osób. Wartę honorową zaciągnęli Rycerze Kolumba. W procesji szły poczty sztandarowe organizacji polonijnych. Wśród uczestników ceremonii obecny był burmistrz miasteczka Andrzej Przybyło.


- Niechaj ci, którzy przyszli tu dzisiaj z pobożności zabiorą ze sobą w sercach dar radości z faktu, że od tej chwili nasz ukochany Ojciec Święty będzie nam jeszcze bliższy swoją symboliczną, wykutą w kamieniu podobizną oraz duchową obecnością w naszych sercach. Abyśmy idąc ku przyszłości, uświęceni przez ten moment nie zapomnieli, że to miejsce naznaczone śladem krzyża, ale także wspomnieniami naszych osobistych spraw, jakimi są wiara i świadomość narodowa, powinno być dla nas drogowskazem na drodze życia zgodnego ze wskazówkami płynącymi dla każdego z nas z jego nauk. Kiedy popatrzymy na ten monument świętego Jana Pawła Wielkiego, powinniśmy uświadomić sobie wszystkie te elementy, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi, że jesteśmy Polakami, chrześcijanami i katolikami – powiedział podczas ceremonii poświęcenia ks. biskup Andrzej Wypych.


Jego Ekscelencja przypomniał, że ta nekropolia posiada także inne symbole polskości, jak chociażby położoną w pobliżu działkę weterańską z pomnikiem Żołnierza Polskiego, na której spoczywają ci, którzy podczas II wojny światowej walczyli za wolność  Polski i innych narodów, a po jej zakończeniu nie dane im było wrócić do ukochanego kraju, który jeszcze przez 45 lat skuty był okowami komunistycznego uciemiężenia.


Uroczystość uświetnił koncert pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu zespołu “Lira Singers” Lucyny Migały.


O pomyśle uhonorowania w ten sposób polskiego świętego mówił Roman Szabelski, dyrektor wykonawczy Cmentarzy Katolickich w naszej archidiecezji.


− Pragnąłem, żeby był to rzucający się w oczy obelisk. Zaprosiliśmy do współpracy arystów. Jej owocem jest odsłonięty dzisiaj monument z wizerunkiem Jana Pawła II i mozaikami upamiętniającymi chicagowskie wizyty Ojca Świętego oraz bliskie jego sercu obrazy Matki Bożej z Częstochowy i Marii Panny z meksykańskiej Guadalupe. Kiedy otwieramy nową sekcję cmentarza, staramy się, aby w jej centralnym punkcie stało dzieło sztuki sakralnej. Ta statua będzie przypominała przyszłym pokoleniom o kanonizacji papieża Polaka – powiedział Roman Szabelski.


Pomnik ma blisko 10 metrów wysokości. Został wykonany z jednolitej bryły granitowej. Papieskie płaskorzeźby są dodatkowo zdobione wykonanymi we Florencji szklanymi mozaikami z motywami ukazującymi chicagowskie wizyty Jana Pawła II. Zarząd cmentarza rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń osób chętnych do wykupienia miejsc pochówku w tym rejonie nekropolii.


Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Zdjęcie główne: fot.arch. Romana Szabelskiego



 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama