Dotychczas odpowiadał za kulturę, od niedzieli odpowiada za wszystko. Nowym prezesem Związku Podhalan w Ameryce Północnej został Józef Cikowski z Koła Czarny Dunajec. Kadencja szefa tej góralskiej organizacji obejmuje lata 2014-2017.
Za największe wyzwanie dla swojej prezesury Cikowski widzi starania o utrzymanie Domu Podhalan. Wypracowywanie funduszy na ten cel z pewnością ułatwiłoby lepsze wykorzystanie znajdujących się w góralskiej siedzibie sal bankietowych. Nowy prezes apeluje do wszystkich kół, organizacji i osób indywidualnych o organizowanie swoich imprez w pięknej siedzibie przy 4808 S. Archer. Zapewnia jednocześnie, że takiej kuchni serwującej przepyszne polskie dania nie znajdzie się w mieście.
Podczas wyborów, które były ostatnim akordem obrad XXIX Sejmu ZPwAP Józef Cikowski otrzymał 125 głosów poparcia. W wyborczym starciu pokonał starającego się o reelekcję dotychczasowego prezesa Andrzeja Gędłka, na którego głosowało 66 delegatów.
Trzydniowe obrady zdominowała dyskusja nad przyszłością góralskiej organizacji, która w tym roku obchodzić będzie 85. rocznicę założenia. Mówił o tym między innymi główny mówca niedzielnego bankietu Staszek Szaflarski-Dziama, były prezes i założyciel Związku Podhalan w Kanadzie.
Życzenia dalszej tak bogatej działalności góralskich kół i całej organizacji w duchu nauk św.Jana Pawła II życzył zgromadzonym biskup Andrzej Wypych, który w niedzielne popołudnie w asyście kapelana związku, ojca Jacka Palicy i pięciu wicekapelanów odprawił nabożeństwo w intencji organizacji i jego członków.
Gratulacje i życzenia przekazał zgromadzonym także poseł na Sejm RP Adam Kwiatkowski, który w serdecznych słowach po raz kolejny podziękował za poparcie w ostatnich wyborach parlamentarnych i życzył społeczności podhalańskiej w Ameryce wytrwałości w kultywowaniu historii, tradycji i kultury podhalańskiej.
O wielkiej pracy dla dobra polskiej kultury i zachowania polskości wśród najmłodszego pokolenia górali urodzonych na amerykańskiej ziemi poprzez prowadzenie bogatych form działalności kulturalnej mówił wicekonsul Konrad Zieliński.
Życzenia od polskiego związku przekazał jego wiceprezes Alojzy Lichosyt. Gość z Nowego Targu wręczył Andrzejowi Gędłkowi akt nadania pierścienia zbójnickiego i życzył uczestnikom Sejmu dalszej owocnej działalności, która może być przykładem dla organizacji góralskich w kraju.
Życzenie dalszej współpracy dla dobra całej Polonii wyraził obecny na bankiecie prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula, który powiedział, że powodzenie działalności polonijnych środowisk leży we współdziałaniu i wzajemnym popieraniu się. W podobnym tonie brzmiały wypowiedzi pozostałych gości.
W części artystycznej wieczoru wystąpił zespół „Siumni”. Liczna grupa związkowych działaczy uhonorowana została okolicznościowymi dyplomami. Z okazji Sejmu wydany został bogato ilustrowany pamiętnik.
Decyzją Sejmu wraz z Józefem Cikowskim związkiem zarządzać będą: wiceprezes do spraw kultury Adam Górecki, wiceprezes Zofia Bobak, Helena Studencka piastująca stanowisko sekretarza generalnego, Józef Zon czuwać będzie nad związkową kasą, Mateusz Staszel, którego wybrano sekretarzem finansowy, Józef Fryzlewicz jako sekretarz protokolarny oraz korespondent Wojciech Dorula. Marszałkiem został wybrany Tomasz Radecki. Ze związkowym sztandarem chodzić będą: Józef Krzystyniak, Zdzisław Dorula i Andrzej Drużbacki. Nad prawidłowością działania nowego zarządu czuwać będzie Komisja Rewizyjna na czele z Andrzejem Mrożkiem. Funkcję kapelana pełni o. Jacek Palica. Wybrano także prezesów na stany wschodnie i zachodnie: Małgorzatę Stopkę i Jana Gacka.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP