Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 08:28
Reklama KD Market

Polskie dowództwo sił specjalnych NATO przejdzie międzynarodową certyfikację

We wrześniu w Polsce i na Litwie odbędą się ćwiczenia "Noble Sword-14", podczas których międzynarodową certyfikację do dyżuru bojowego w Siłach Odpowiedzi NATO przejdzie komponent sił specjalnych dowodzony przez Polaków. Ćwiczyć będzie niemal 1700 żołnierzy z 15 państw.

Przez cały 2015 r. w ramach dyżuru Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force – NRF), Polska będzie państwem ramowym dla komponentu operacji specjalnych. Oznacza to, że polscy żołnierze stanowić będą trzon sojuszniczego komponentu operacji specjalnych, a jednostki Wojsk Specjalnych będą przez cały rok w dyżurze bojowym, w gotowości do przeprowadzenia operacji w składzie sił NATO.

"Rok temu przechodziliśmy certyfikację narodową dowództwa komponentu wojsk specjalnych podczas ćwiczeń +Cobra-13+. W tym roku mamy ćwiczenie +Noble Sword-14+. Certyfikować nas będzie dowódca NATO-wski z Neapolu, który będzie całymi siłami szybkiego reagowania. On teraz sprawdza wszystkie swoje komponenty, czy są gotowe do użycia" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Inspektor Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotr Patalong, który będzie kierownikiem ćwiczenia.

"To ćwiczenie będzie dopuszczeniem naszego kraju, żeby dowodzić jednym z czterech komponentów w ramach sojuszu. Na tym poziomie żaden Polak nie dowodził jeszcze tak ogromną strukturą NATO-wską, więc to są bardzo ważne ćwiczenia, które pokazują zdolność do dowodzenia typową operacją Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił Patalong.

Jak poinformował PAP mjr Michał Romańczuk z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ćwiczenia potrwają ponad trzy tygodnie. Ich główny etap potrwa od 10 do 19 września. Manewry odbędą się na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim, Nadarzycach oraz w Rukli na Litwie, a także na wodach Zalewu Szczecińskiego i Zatoki Pomorskiej.

Pierwszoplanowym ćwiczącym będzie wielonarodowa obsada stanowiska dowodzenia sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component Command - SOCC), której trzon stanowią żołnierze z Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Drugoplanową rolę odegrają zadaniowe zespoły bojowe - trzy lądowe z Holandii, Litwy i Polski oraz po jednym lotniczym i morskim (oba z Polski). To one będą wykonywać zadania stawiane przez dowództwo.

Tematem ćwiczenia będzie planowanie i prowadzenie operacji specjalnych przez dowództwo i zespoły bojowe w ramach operacji z artykułu 5 traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o wspólnej obronie. "Główny cel +Noble Sword-14+ to praktyczne potwierdzenie zdolności operacyjnej Komponentu Operacji Specjalnych do organizacji i prowadzenia operacji specjalnych, zweryfikowanie przyjętej wielonarodowej struktury systemu dowodzenia oraz zgranie wybranych elementów systemów walki" - powiedział Romańczuk.

Jak powiedział Romańczuk w działaniach na lądzie, morzu i w powietrzu uczestniczyć będzie blisko 1700 żołnierzy (z tego około połowa z Polski) z 15 państw - Chorwacji, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ćwiczyć będzie kilkanaście instytucji, w tym polscy policjanci, pogranicznicy i celnicy. Działania komandosów wesprą śmigłowce Mi-17, samoloty bojowe F-16 i transportowe C-130 Hercules i C-295M oraz okręty Marynarki Wojennej - m.in. szkolny ORP Wodnik, ratowniczy ORP Zbyszko oraz hydrograficzny ORP Arctowski.

Certyfikację Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component - SOC) do pełnienia w 2015 r. dyżuru bojowego w składzie Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force – NRF) przeprowadzi międzynarodowy zespół utworzony na bazie Dowództwa Sił Połączonych NATO w Neapolu i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. (PAP)

fot.Jakub Kamiński/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama