Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:03
Reklama KD Market

Biskupi przygotowują dokument dot. statusu embrionu ludzkiego

Zespół ds. bioetycznych KEP przygotował projekt dot. statusu embrionu ludzkiego, który ma być wstępem do szerszego dokumentu - powiedział w poniedziałek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Tego dnia na Jasnej Górze rozpoczęła się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród tematów obrad znalazły się sprawy bioetyczne.

"Dzisiaj zderzają się dwie wizje świata w sposób bardzo ostry - i ta wizja chrześcijańska, i ta wizja niechrześcijańska. Ten nowy czas, w którym żyjemy, zdaje się przynosić ogólne zamieszanie w wizji człowieka i antropologii ludzkiej. Dlatego ten komitet do spraw bioetycznych KEP przygotował taki wstępny projekt omówienia statusu embrionu ludzkiego i eksperymentów na embrionach ludzkich, który ma być wstępem do szerszego dokumentu" - powiedział dziennikarzom abp Gądecki, który jest także metropolitą poznańskim.

Jak dodał dokument, który został przedstawiony w poniedziałek, zostanie rozesłany do wszystkich biskupów w Polsce. "On jest tylko punktem wyjścia do szerszego rozważania kwestii, które dzisiaj są tak rozległe i rozbudowane i jednocześnie tak rozbieżne, że właściwie wizja pro-life i pro-choice jest nie do pogodzenia" - mówił abp Gądecki.

Pytany, czy Kościół nie powinien być bardziej postępowy w kwestiach bioetycznych, zwłaszcza in vitro, hierarcha powiedział, że "Kościół jest postępowy, gdy jest wierny Ewangelii, a jest niepostępowy wtedy, kiedy od Ewangelii odchodzi". Ocenił, że w kwestii in vitro "mamy do czynienia ze skrajnym uprzedmiotowieniem człowieka, gdzie wizja chrześcijańska zostaje całkowicie zachwiana", bo "człowiek jest potraktowany w sposób zupełnie przedmiotowy".

Podkreślił, że kwestia in vitro "jest nie do pogodzenia z katolicką nauką, która mówi o tym, że człowiek jest tym owocem miłości, a nie może być przedmiotem manipulacji, ani produkcji zwierzęcej".(PAP)

fot.Waldemar Deska/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama