Informację tę podały amerykańskie media, powołując się na źródła w Białym Domu.
Zdaniem dziennika "New York Times" przegląd ma ustalić, czy istniejący od początku lat 90. program będzie kontynuowany w przyszłości. Przegląd ma nie tylko zbadać, jak sprzęt jest wykorzystywany, ale też czy lokalne służby porządkowe przechodzą wystarczające szkolenia, by używać go w należyty sposób.
Temat tzw. militaryzacji policji w USA stał się przedmiotem gorącej debaty w kraju w związku z zamieszkami, które wybuchły po śmierci czarnoskórego nastolatka Michaela Browna, zabitego 9 sierpnia przez białego policjanta w miasteczku Ferguson na przedmieściach Saint Louis. By je stłumić, policja używała wobec nieuzbrojonych demonstrantów, w większości Afroamerykanów, nie tylko gazu łzawiącego, ale też ogłuszających granatów i ciężkiego sprzętu. Na ulicach pojawiły się pojazdy opancerzone i uzbrojeni w karabiny szturmowe policjanci. Na portalach społecznościowych popularne było zwłaszcza zdjęcie siedzącego na opancerzonym pojeździe strzelca z wymierzonym w kierunku tłumu karabinem snajperskim.
Te budzące skojarzenia z polem bitwy obrazy wywołały oburzenie nie tylko przedstawicieli organizacji praw obywatelskich, ale też prokuratora generalnego USA Erica Holdera oraz polityków z obu partii. Kilku kongresmenów już zapowiedziało debatę we wrześniu w tej sprawie oraz projekt ustawy ograniczającej zbrojenie lokalnych formacji policji USA w sprzęt wojskowy.
Policja w Ferguson, tak jak i inne lokalne i stanowe siły porządkowe, korzysta z "Programu 1033", który umożliwia przejmowanie od Pentagonu sprzętu wojskowego. Jak tłumaczył rzecznik Pentagonu John Kirby, program pozwala na wykorzystanie sprzętu, który w przeciwnym razie zostałby zniszczony. Szacuje się, że od początku tego programu wartość sprzętu przekazanego przez Pentagon policji przekroczyła 4 mld USD, w tym tylko w ubiegłym roku przekazano sprzęt warty 450 mln USD.
Program 1033 powstał w 1990 roku za zgodą Kongresu. Początkowo sprzęt był dostarczany jedynie agencjom federalnym i stanowym zajmującym się walką z przestępczością związaną z narkotykami. Ale z czasem jego zakres stopniowo poszerzono. Kolejna faza dozbrajania policji nastąpiła po zamachach z 11 września 2001 roku i wraz z wojnami w Iraku i Afganistanie.
Jak informował magazyn "National Journal", od 2006 roku wśród sprzętu przekazanego przez Pentagon różnym formacjom lokalnej policji było m.in. 435 wozów pancernych, 533 samoloty i śmigłowce, 432 odporne na wybuchy min opancerzone ciężarówki i 94 tys. karabinów maszynowych.
Pentagon to niejedyne źródło wyposażenia stanowych i lokalnych formacji policji w USA. W ubiegłym roku otrzymały one na sprzęt i szkolenia ponad miliard dolarów od ministerstwa bezpieczeństwa kraju. Z kolei ministerstwo sprawiedliwości dostarcza im gaz łzawiący i gumowe pociski.
Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)
Zdjęcie: Barack Obama fot.Olivier Douliery/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.