Resort kultury zamierza sfinansować tworzenie siedziby Centrum Edukacji przy Muzeum Auschwitz z funduszy UE - poinformowało w piątek centrum informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
MKiDN poinformowało, że adaptacja dla potrzeb Centrum budynku tzw. Starego Teatru, stojącego tuż za murami byłego obozu Auschwitz I, zostałoby sfinansowane z pieniędzy przeznaczonych na program operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20. Koszt szacowany jest na około 26 mln zł. Fundusze nie zostaną jednak uruchomione w tym roku. Wciąż nie ma bowiem procedur przyznawania pieniędzy z nowej perspektywy finansowej.
Resort zrezygnował z tworzenia wieloletniego programu rządowego, o którego uchwalenie jesienią ubiegłego roku apelowała Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Jej członkowie chcieli, by adaptacja rozpoczęła się przed 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz, która przypada 27 stycznia 2015 r. Służby prasowe ministerstwa podały w piątek, że tworzenie programu nie byłoby zasadne ze względu na „jednorodny charakter inwestycji, względnie niewysoki koszt oraz skomplikowaną i mało elastyczną formułę”.
Zdaniem ministerstwa utworzenie siedziby Centrum jest inwestycją „bardzo istotną z punktu widzenia ochrony dziedzictwa narodowego”. Potwierdzają to przedstawiciele Muzeum Auschwitz. Siedziba Centrum pozwoli na rozwinięcie jego działalności. Według dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego jest to niezwykle ważne w dobie, gdy podstawowa prawda o Auschwitz bywa wypaczana. „Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić” – mówił wiosną bieżącego roku szef placówki.
Sprawa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołanego w 2005 roku podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie może znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Pomnika Zagłady. Dopiero w 2009 roku dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego. Umożliwia to rozpoczęcie prac.
Rada Oświęcimska wielokrotnie apelowała do polskiego rządu, by wsparł finansowo projekt. W 2012 roku znaleziono nawet darczyńcę, który był gotów sfinansować 75 proc. kosztów inwestycji, ale pojawiły się kłopoty z interpretacją regulacji ustawowych dotyczących spraw własnościowych. Ich rozstrzygnięcie zajęło rok. Choć budynek trafił w ręce Muzeum, to przedłużająca się procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał.
Obecnie Muzeum jest przygotowane, by w każdej chwili rozpocząć prace. Dysponuje wszystkimi projektami. Brakuje jedynie pieniędzy.
Budynek tzw. Starego Teatru podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali w nim m.in. zapasy cyklonu B, przy pomocy którego mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska powstała w 2000 roku. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)
Zdjęcie: Brama wejściowa obozu w Auschwitz fot.Jacek Bednarczyk/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama