W czasie mińskiego spotkania przewidziane są rozmowy dwustronne - głosi wtorkowy komunikat Kremla. Nie sprecyzowano jednak, czy zaplanowano spotkanie w tym formacie między Poroszenką a Putinem.
Mińskie spotkanie było również przedmiotem rozmowy telefonicznej szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso oraz Poroszenki. Jak napisano w komunikacie KE, Barroso - w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane zarówno przez Poroszenkę, jak i Putina - poinformował ukraińskiego prezydenta, że Unię Europejską na szczycie w Mińsku reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel de Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.
Służby prasowe Poroszenki podkreśliły, że Barroso poparł inicjatywę ukraińskiego prezydenta w sprawie zaproszenia UE do udziału w tym spotkaniu. Uczestnicy spotkania "w formacie Ukraina-UE-Trójka Eurazjatycka (...) omówią kwestie związane z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie" - głosi komunikat szefa państwa.
Jak przekazano, Poroszenko podziękował Barroso za gotowość wysłania do Mińska trojga członków KE, co określono jako "bezprecedensowy krok", który dowodzi "solidarności i wsparcia UE wobec Ukrainy".
Unię Celną tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Od stycznia 2015 roku Unia Celna ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG).
Komisja Europejska oraz służby Poroszenki przekazały, że prezydent Ukrainy i szef KE rozmawiali telefonicznie na temat najnowszych wydarzeń na Ukrainie w poniedziałek i wtorek.
Poroszenko poinformował szefa KE o rozwoju wydarzeń w Donbasie i "bezustannych prowokacjach Federacji Rosyjskiej mających na celu eskalację sytuacji w regionie", a także o ostrzelaniu przez "terrorystów konwoju cywilów uciekających z Ługańska pod białą flagą" - napisano na stronie Poroszenki. Jak zaznaczono, szef KE "potępił tę straszną zbrodnię i wezwał do natychmiastowego obiektywnego śledztwa w sprawie tragedii".
W komunikacie KE napisano, że Barroso wyraził zaniepokojenie sytuacją na wschodzie Ukrainy. Wezwał do przeprowadzenia śledztwa w sprawie poniedziałkowego ostrzelania kolumny uchodźców w obozie ługańskim i przypomniał o konieczności ochrony życia cywilów. Podkreślił, że należy wstrzymać akty wrogości w pobliżu granicy ukraińsko-rosyjskiej i przepływ broni oraz ludzi z Rosji na terytorium Ukrainy.
Przewodniczący KE zaprosił ponadto Poroszenkę, w imieniu swoim oraz szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, do odwiedzenia Brukseli w najbliższym czasie. Służby prasowe Poroszenki oświadczyły, że prezydent przyjął zaproszenie i złoży w Brukseli "roboczą wizytę" 30 sierpnia. Tego dnia ma się odbyć nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej.(PAP)
Zdjęcie: Władimir Putin (z lewej) i Petr Poroszenko (z prawej) fot.Christophe Ena/Pool/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.