Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 22:16
Reklama KD Market

Badanie: 79 proc. pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia

79 proc. pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia, a jednocześnie 78 proc. pracodawców planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy – wynika z drugiej edycji badania Barometr Rynku Pracy, którego wyniki zaprezentowano we wtorek.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy Work Service S.A. Przeprowadził je instytut Millward Brown S.A. W grupie pracowników badanie przeprowadzono na próbie 522 osób pracujących, zaś w grupie pracodawców badanie zrealizowano na próbie 300 firm, po 100 wywiadów dla firm małych, średnich oraz dużych. Badania przeprowadzano w czerwcu 2014 r. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Według Work Service fakt, że niemal 80 proc. pracowników nie obawia się utraty zatrudnienia to efekt tego, że polska gospodarka przyspiesza. "W tym roku w związku z większym popytem inwestycyjnym ze strony polskich firm i przyspieszeniem polskiej gospodarki, wskaźniki obrazujące rynek pracy poprawiły się" – ocenił prezes zarządu Work Service S.A. Tomasz Hanczarek. Dodał, że fakt, iż prawie 8 na 10 (79 proc.) pracowników jest spokojnych o swoje zatrudnienie, to wynik o 14 punktów procentowych lepszy od ubiegłorocznego i jednocześnie najwyższy od kilku lat.

Badanie pokazało, że tylko 16 proc. ankietowanych pracowników obawia się o swe zatrudnienie w najbliższych dwóch latach. Taką obawę zadeklarowało dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 23 i 11 proc.) oraz najczęściej osoby zatrudnione na niepełny etat i zarabiające poniżej średniej krajowej.

Wśród pracodawców 78 proc. firm planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy. 12 proc. firm zamierza zwiększyć poziom zatrudnienia w najbliższym kwartale, a jedynie 6 proc. myśli o redukcji etatów. Wśród firm planujących rekrutację są w większości duże firmy (powyżej 250 pracowników) – 48 proc. Ponad połowa przedsiębiorstw planuje zatrudnienie pracowników niższego i średniego szczebla (odpowiednio 53 proc. i 52 proc.), a jedynie co dwudziesta firma (5 proc.) będzie poszukiwać kandydatów do kadry zarządzającej.

Raport z badania pokazał, że podobnie jak rok temu, wyraźnie widać duży rozdźwięk pomiędzy pracodawcami, a pracownikami w kwestii podwyżek. Wzrostu swojej płacy oczekuje 49 proc. pracowników (wzrost od 2013 r. o 11 pkt. proc.), z kolei zaledwie 5 proc. pracodawców zamierza te oczekiwania spełnić, a 87 proc. planuje utrzymać aktualny poziom płac.

Optymizm pracowników widać także w przewidywaniach co do ewentualnego znalezienia nowej pracy. Ponad połowa respondentów (55 proc.) jest przekonana, że nowe zatrudnienie znajdzie już w ciągu trzech miesięcy.

Zmianę pracy planuje w ciągu najbliższych dwóch lat jedna piąta pracowników (19 proc.). Wśród kobiet głównym powodem jest brak możliwości awansu, a wśród mężczyzn – zbyt niskie zarobki.

Osoby, które planują zmianę pracy zamierzają szukać jej przez znajomych (73 proc.), przeglądając ogłoszenia (62 proc.), samodzielnie wysyłając aplikacje do firm (60 proc. ), poprzez Urząd Pracy (25 proc.), poprzez zgłoszenie się do firmy specjalizującej się w outsourcingu usług personalnych (24 proc.).

Według Hanczarka, wyniki Barometru odzwierciedlają lepszą kondycję polskiej gospodarki, a także zmianę z rynku pracodawców na rynek pracowników. Jak mówił naturalne jest, że jeżeli pracownik czuje się bezpieczny, wówczas zaczyna oczekiwać wyższego wynagrodzenia.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina ocenił, że raport wskazuje na umiarkowany optymizm zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. Męcina podkreślił, że oczekiwany jest dalszy spadek bezrobocia, którego poziom na koniec roku powinien wynieść ok. 12,5 proc.

Wskazał, że rosną presja i oczekiwania pracowników oraz spada odsetek tych, którzy czują się zagrożeni utratą pracy. Według niego pracodawcy, którzy nie uwzględnią takich tendencji i nie zaczną rozmawiać z pracownikami na temat ewentualnej realizacji ich oczekiwań co do wzrostu płacy i oraz poprawy warunków pracy powinni liczyć się z utratą pracowników.(PAP)

fot.Tatyana Zenkovich/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.


 
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama