"Gratulujemy panu wyboru na prezydenta Republiki Tureckiej" - napisali szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
"Wierzymy, że będzie pan nadal odgrywał pojednawczą rolę, której - jak sam pan podkreślił - wymaga pana nowe stanowisko - i że będzie pan dążył do łączenia wszystkich wspólnot, przekonań, opinii i stylów życia społeczeństwa tureckiego" - zaznaczyli.
Szefowie dwóch unijnych instytucji przypomnieli, że Turcja "jest głównym partnerem Unii Europejskiej: kandydatem do UE negocjującym członkostwo, sąsiadem, ważnym partnerem handlowym i sojusznikiem dyplomatycznym". Van Rompuy i Barroso wyrazili nadzieję, że współpraca w tych wszystkich obszarach zostanie wzmocniona.
Zachęcili też Erdogana do kontynuowania wysiłków mających na celu rozwiązanie konfliktu kurdyjskiego oraz sytuacji na Cyprze.
Według nieoficjalnych danych w niedzielnych wyborach prezydenckich 60-letni Erdogan zdobył 51,9 proc., a jego najpoważniejszy rywal, były sekretarz generalny Organizacji Współpracy Islamskiej Ekmeleddin Ihsanoglu 38,3 proc. Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) ma w poniedziałek opublikować oficjalne wyniki pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich.
Szef islamsko-konserwatywnej Partii Sprawiedliwości Rozwoju (AKP), który na czele rządu stoi od 2003 roku, obiecał w niedzielę, że będzie "prezydentem 77 mln Turków", a nie tylko tych, którzy oddali na niego głos.
"Proszę tych, którzy uważają mnie za dyktatora i autokratę, by zmienili stanowisko" - mówił.
Przed wyborami Erdogan nie ukrywał, że w razie wyborczej wygranej chciałby rozszerzyć zakres władzy głowy państwa, a w tym celu wprowadzić odpowiednie zmiany w konstytucji. Obecnie rola szefa państwa w Turcji jest raczej symboliczna. Erdogan ma szansę na realizację swoich zamierzeń, ponieważ w 2015 r. odbędą się wybory parlamentarne, a jego AKP pozostaje najbardziej popularnym ugrupowaniem w kraju.(PAP)
Zdjęcie: Recep Tayyip Erdogan fot.Tolga Bozoglu/EPA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.