W 2010 roku milion Amerykanów straciło domy
W 2010 roku właściciel co 45-tej nieruchomości w USA otrzymał wniosek egzekucyjny, czyli łącznie zagrożonych było 2,9 mln domów i mieszkań. Banki odebrały ich ponad milion. Według prognoz na 2011 padnie kolejny rekord w zajmowaniu nieruchomości...
- 01/14/2011 09:55 PM
W 2010 roku właściciel co 45-tej nieruchomości w USA otrzymał wniosek egzekucyjny, czyli łącznie zagrożonych było 2,9 mln domów i mieszkań. Banki odebrały ich ponad milion. Według prognoz na 2011 padnie kolejny rekord w zajmowaniu nieruchomości.
Około 5 mln kredytobiorców ma co najmniej dwumiesięczny poślizg w spłacie hipoteki. A mizerne perspektywy znalezienie zatrudnienia i zaciągnięte pożyczki przekraczające wartość posiadanej nieruchomości nie napawają optymizmem. Dochodzi do tego bardziej rygorystyczne ocenianie zdolności kredytowej pożyczkobiorców.
– Szczyt kryzysu dopiero przed nami – mówi Rick Sharga, wiceprezes RealtyTrac Inc., którego firma przewiduje odebranie domów w 2011 blisko 1,2 mln Amerykanów. Oznaczałoby to, że pożyczkodawcy odbiorą najwięcej domów od czasów krachu na rynku nieruchomości w USA z 2006 roku. Sharga prognozuje jednocześnie, że ceny nieruchomości spadną o kolejne 5 procent.
Najgorsze przewidywania dotyczą Nevady, Arizony, Florydy i Kalifornii – stanów, które nie mogą pozbierać się po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości, ale także najciężej dotkniętych kryzysem gospodarczym Michigan i Illinois. Dla przykładu, w 2010 roku w Nevadzie wniosek egzekucyjny otrzymał co jedenasty właściciel domu.
Natomiast w Chicago, w stanie Illinois, odsetek odbieranych nieruchomości wzrósł w 2010 o 20 proc., co oznacza, że w rejonie Wietrznego Miasta skonfiskowano łącznie 45 tys. domów i mieszkań. Wniosków o przejęcie nieruchomości wpłynęło blisko dwa razy tyle.
Iskrą nadziei dla zagrożonych utratą dachu nad głową jest spadające oprocentowanie kredytów hipotecznych. Przy spłacaniu pożyczki zaciągniętej na okres 30 lat stopa procentowa wynosi obecnie 4,71 proc., a kredytu 15-letniego - 4,08 procent.
as (MSNBC, Chicago Breaking Business)
Reklama