Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 23:26
Reklama KD Market

Szczecin. Żołnierze korpusu NATO wrócili z Afganistanu

Pierwsza grupa żołnierzy Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, która na początku roku wyleciała do Afganistanu, wróciła do Szczecina – poinformowały w piątek służby prasowe jednostki.



Żołnierze uczestniczyli w misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie.

Powracający z misji wylądowali na lotnisku w Goleniowie w nocy z czwartku na piątek. Powitał ich dowódca Korpusu gen. Bogusław Samol.

Pierwsza grupa uczestniczących w misji afgańskiej żołnierzy Korpusu liczyła ponad 20 osób.

Druga grupa personelu jednostki, licząca ponad 50 żołnierzy, z trzynastu krajów tworzących Korpus, już od ponad tygodnia uczestniczy w misji ISAF. Do Szczecina wróci najprawdopodobniej w styczniu 2015 roku.

Misja ISAF w Afganistanie ma zakończyć się w grudniu 2014 r., zostanie zastąpiona misją Resolute Support, której rozpoczęcie planowane jest na początek 2015 roku. Ma mieć ona charakter szkoleniowo-doradczy.

Zgodnie z planem rotacyjnym rok 2014 to czas pełnienia obowiązków w ramach dowództwa Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie przez personel Korpusu Szybkiego Reagowania NATO z Turcji i Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina.

W pierwszej połowie roku zdecydowaną większość stanowisk trzonu dowództwa misji obejmował personel korpusu tureckiego, który był wspierany przez żołnierzy ze Szczecina. Obecnie oficerowie i podoficerowie ze szczecińskiego korpusu stanowią większość, przy mniejszym udziale żołnierzy korpusu tureckiego.

Tegoroczna misja jest już trzecią żołnierzy Korpusu w Afganistanie. Kolejny raz Korpus objął obowiązki w kluczowym momencie funkcjonowania Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie. W 2007 r. personel korpusu przecierał szlaki dla nowo utworzonego dowództwa kompozytowego; w 2010 r. - obsadzał stanowiska w nowo powstałym dowództwie sił połączonych ISAF. Natomiast w 2014 r. Korpus jest ostatnią zmianą służącą w dowództwie misji ISAF przed planowaną zasadniczą transformacją charakteru misji w Afganistanie.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska. Teraz należy do niego 13 krajów, w tym: Estonia, Litwa i Łotwa, Słowacja, Czechy, USA, Węgry.

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.

Światowe media pisały w ostatnich tygodniach o planach NATO wzmocnienia Korpusu. Za tą ideą opowiedziała się też Polska. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama