Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:27
Reklama KD Market
Reklama

Pijany żeglarz jak pijany kierowca. Zaostrzenie przepisów stanowych

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku władze Illinois odnotowały 16 śmiertelnych wypadków na różnych akwenach w naszym stanie. Nowe ustawy właśnie podpisane przez gubernatora zwiększają bezpieczeństwo operatorów łodzi oraz ich pasażerów.




/a> fot.Dariusz Lachowski

Niektóre z legislacji zaostrzają kary za kierowanie jednostkami pływającymi pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających oraz brak licencji operatora.  Większość nowych regulacji wejdzie w życie w 2015 roku.


Część z nowych przepisów określa wymagania dotyczące szkolenia osób, które stoją za sterami. Np. od 2016 r. wszystkie osoby urodzone po 1 stycznia 1998 r. będą musiały uzyskać uprawnienia do kierowania jednostką wodną o napędzie większym niż 10 KM (koni mechanicznych).


Inne ustawy precyzują kary, jakie w przyszłym roku będą groziły pijanym żeglarzom (boating under influence, czyli BUI). Sankcje dla żeglarzy są podobne do tych, które mogą otrzymać nietrzeźwi kierowcy (driving under influence, DUI).


Osoby trzykrotnie karane za kierowanie łodzią pod wpływem alkoholu lub narkotyków, które utraciły licencję operatora, ryzykują konfiskatę jednostki pływającej.


Do odebrania łodzi będą się też kwalifikowali operatorzy łodzi, którzy na wodzie spowodowali  wypadki zakończone śmiercią lub obrażeniami.


Gubernator Pat Quinn zatwierdził ustawy w świąteczny weekend. Podpisując dokumenty stwierdził, że pływanie łódką to świetne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale bardzo ważne, aby wszyscy przestrzegali przepisów i zasad bezpieczeństwa, by przyjemność nie zamieniła się w tragedię.


Wnioskodawca nowych ustaw senator stanowa Julie Morrison (demokratka z Deerfield) podkreśliła w rozmowie z NBC, że pływanie łodziami motorowymi jest tak samo niebezpieczne, jak jazda po drogach pojazdami mechanicznymi. (ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama